10 MİLYON DOLARLIK TEMİNAT YANDI

10 MİLYON DOLARLIK TEMİNAT YANDI
10 MİLYON DOLARLIK TEMİNAT YANDI

10 MİLYON DOLARLIK TEMİNAT YANDI

Milli Piyango özelleştirme ihalesi adına Temmuz 2014’te yapılan ikinci ihaleyi 2 milyar 755 milyon dolarlık teklifiyle Net Şans-Hitay ortaklığı kazanmıştı. Ancak söz konusu ortaklar, kendilerine tanınan ek sürenin 15 Nisan 2015 tarihinde dolmasına rağmen özelleştirme bedelini yatıramayınca, ihale Ahlatçı Kuyumculuk-Erg İnşaat OGG’ye kalmıştı. Firmanın 10 milyon dolarlık teminatı da hazineye kalmıştı.

Ahmet Ahlatcı ve ortağı da ihaleye Milli Piyango ihalesinde sözleşmeyi imzalayamadığı için teminat parası yandı. 10 milyon dolar olan teminat, gelir olarak hazineye kaydedildi.

Milli Piyango İdaresine ait şans oyunlarının özelleştirilmesi ihalesinde en yüksek ikinci teklifi veren ERG-Ahlatcı Ortak Girişim Grubu, ihaleden vazgeçme nedenlerini açıkladı.

ERG-Ahlatcı Ortak Girişim Grubu, günün en çok konuşulanları arasında yer alan Milli Piyango ihalesi hakkında açıklamada bulundu. İhale gereği 10 Aralık 2015’e kadar 2 milyar 750 milyon ABD Dolarının ve ayrıca KDV’sinin idareye ödenmesi gerektiği ifade edilen açıklamada, gelinen noktada lisans sözleşmesini imzalamanın mümkün olmadığı bildirildi.

Gerekçe olarak ise şunlar gösterildi:

1­- İhale mevzuatı gereğince ihaleye katılanların, teklif ettikleri ihale bedelini ABD Doları olarak veya ihale günündeki TL karşılığı her ne ise o bedeli TL olarak ödeme hakları vardır ve ihale komisyonunun bu ödeme tercihini bir tutanağa bağlaması gerekmektedir. Ancak her nedense ihale komisyonu ve Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nca ödeme tercihimizin ABD Doları mı yoksa o günkü TL karşılığı mı olduğu hakkında tercihimiz alınmamış, bu konuda tutanak düzenlenmemiş ve bu konuda değişik tarihlerde yaptığımız yazılı ve sözlü başvurulara rağmen tercih hakkımız kullandırılmamış, bu konuda düzenlemesi gereken tutanak düzenlenmemiş ve hatta bu haklı talebimize olumsuz cevap verilmiştir.

2-­ Tüm ihale evraklarında ihaleye konu ileride imzalanacak olan lisans sözleşmesinin bir imtiyaz sözleşmesi olduğu açıklıkla ve defaatle belirtildiği halde; Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ne mevzuatı gereği Danıştay ‘dan bu yönde bir görüş/düşünce/karar alabilmiş ne de birçok kez yaptığımız yazılı ve sözlü başvurularımıza rağmen ihaleye konu lisans sözleşmesinin imtiyaz sözleşmesi olduğuna dair resmi bir cevabi yazı verebilmiştir. İhaleye katılan diğer ortak girişim grubu hakkında Danıştay’ın görüşünü içerir kararında ihaleye konu lisans sözleşmesinin imtiyaz sözleşmesi olmayıp özel hukuk hükümlerine tabi bir sözleşme olduğu belirtilmiştir. Hukuken ve ahden imtiyaz niteliğinde olan bir lisans sözleşmesini, sözleşmenin zemini kaydırılarak özel hukuk sözleşmesi olarak imzalamamız tabii ki düşünülemez.

3- ­Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, Ortak Girişim Grubumuz ile mevzuatı gereğince taslak lisans sözleşmesini karşılıklı parafe ettikten sonra gerekli adli ve idari kurumlarımızdan izinler/kararlar alması gerekirken ne bizi taslak lisans sözleşmesini parafeye davet etmiş ne de Ortak Girişim Grubumuza özgü olmak üzere Rekabet Kurumu’ndan, Özelleştirme Yüksek Kurulu’ndan ve Danıştay’dan izin almıştır. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın mevzuata ve ihale dokümanına uygun düşmeyen uygulamalarının önünü alabilmek için idareye yazılı ve sözlü birçok başvuru yapmamıza rağmen idareden başvurularımıza olumlu bir cevap alamadığımızdan ve ihale sürecinde Ortak Girişim Grubumuz ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı arasında oluşan derin görüş ayrılığı nedeniyle ihale süreci derin yara almış ve ihale şartları tamamen değişmiştir. İhale sürecini derinden yaralayan hususlar tarafımızca yargıya taşınmış ve taşınmaya devam edilecektir. Yargının vereceği kararlara herkesin ve Ortak Girişim Grubumuzun boyun eğeceği izahtan uzaktır. Sayın Maliye Bakanımızın bugün basına yansıyan açıklaması tarafımızca memnuniyet verici bir açıklama olarak görülmüştür. Basın açıklamasında lisans sözleşmesinin bir imtiyaz sözleşmesi olduğu ve ihalede teklif verenlerin Türk Lirası cinsinden ödeme yapabileceği hususlarına vurgu yapılmıştır.

“TEKRAR İHALEYE KATILIRIZ”

Yukarıda kısaca üç madde halinde özetlediğimiz bizden kaynaklanmayan nedenlerle ihale işlemleri neredeyse baştan sona çekişmeli hale geldiğinden, lisans sözleşmesini imzalamamız mümkün olamamıştır. Sayın Maliye Bakanımızın basın açıklamasında belirttiği gibi hukuki zemini her yönden sağlam yeni bir ihalenin ileride yapılması halinde Ortak Girişim Grubumuzun tekrar ihaleye katılacağının bilinmesi hususları, kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN