“2015 yatırım programının yüzde 95’inin tamamlanması hedefleniyor”

“2015 yatırım programının yüzde 95’inin tamamlanması hedefleniyor”
“2015 yatırım programının yüzde 95’inin tamamlanması hedefleniyor”

İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ömer Arslan, Çorum’un 12.820 km2 yüzölçümü ile coğrafi büyüklükte 20. sırada olan bir ildir olduğunu ifade ederek, "Nüfus büyüklüğünde ise 529.975 kişi ile 40. sıradadır. Kırsalda yaşayan il nüfus ortalaması %28’dir. Bu oran ilçelerde %50’ye çıkmaktadır. Köy sayısı 760 olup bağlıları ile birlikte toplam ünite sayısı 1153’tür. Köy sayısı itibariyle 51 il sıralamasında 3. sıradadır. Bu köylere ve mahallere ulaşımda kullanılan yol ağı uzunluğu ise 4.940 km’dir" dedi.
Osmancık ilçesinde daire müdürleri ve gazeteciler ile ay sonu toplantısında konuşan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ömer Arslan, "İl Özel İdaresi Bakanlık bütçelerini kullanmak suretiyle ilde yürütülen Sağlık, Emniyet, Eğitim, Turizm alt yapısı, çevre düzenleme gibi diğer kamu yatırımlarını yürüttüğü gibi kendi öz kaynaklarını kullanmak suretiyle yukarıda fiziki büyüklüğü ifade edilen ilimiz kırsal kesimine de stabilize ve asfalt yol, içme suyu, kanalizasyon, kilitli beton parke, tarımsal sulama alt yapıları ve çöp toplama gibi hizmetleri de yerine getirmektedir. İl Özel İdaresi 2015 yılı yatırımı programında; toplam 1.283 projeye yer vermiş olup bu projelerin toplam bütçesi 306.807.000,00 TL’dır. Yıl sonunda bu projelerin % 95’i tamamlanması hedeflenmiştir. Bu yatırımlar tamamlandığında kırsalda yaşayan nüfusun % 82’si asfalt yoldan, % 80’i kilitli beton parkeden, % 100’ü Şebekeli içme suyundan, % 90’ı kanalizasyon tesisinden yararlanır hale gelecektir. İl Özel İdare imkanları ile sulanabilir tarım arazisi miktarı 24.500 hektara ulaşacaktır. Eğitim ve kamu hizmetlerindeki kalite artacak, ilimizin turizm potansiyeli daha üst noktalara taşınmış olacaktır. Tüm bu yatırımların gerçekleştirilmesinin belirli bir program çerçevesinde, mevcut bütçe imkanları da dikkate alınarak yerine getirilmesi tabidir" dedi.
Arslan, "Özellikle kırsal alanda yapılması gereken alt yapı hizmetlerinin tamamının 1 yıl içerisinde tamamlanması mümkün olmadığına göre burada da belirli kriterlere göre öncelik sırası belirlenmekte ve yatırım programı bu şekilde yapılmaktadır. Kırsal alanda yapılması gereken alt yapı hizmetlerinde öncelik sıralamasının belirlenmesinde en önemli kriter nüfus kriteridir. Bu çerçevede asfalt yapılacak yollarda birden fazla köye ulaşımı sağlayan grup yollarına öncelik verilmektedir. Kilitli beton parke, içme suyu, kanalizasyon gibi alt yapılarda da nüfusu fazla olan köylere öncelik verilmektedir. Basınımızda; yolu asfalt olmayan, kilitli beton parke döşenmeyen, kanalizasyonu yapılmayan köylerimizin habere konu olması doğal olmakla birlikte yatırımların kırsal alana götürülmesinde yukarıda ifade edilen imkan ve kriterlerin dikkate alınarak bir plan ve program çerçevesinde hareket edildiğinin bilinmesinin uygun olacağı düşünülmektedir. Bu çerçevede, İl Özel İdaresi yatırımlarına devam edecek ve 2016 yılı sonunda tüm köylerin kanalizasyon alt yapısını, 2017 yılında da tüm köylerin kilitli beton parke alt yapısını tamamlayacaktır. 2018 ve sonraki yıllarda ise 4.940 km olan yol ağında asfalt çalışmalarını devam ettirmek suretiyle asfalttan yararlanmayan köylerinde asfalt yoldan yararlanmasını sağlayacaktır" şeklinde konuştu.
Yılmaz MERT

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN