400 Yıllık Tarih Yeniden Canlanıyor

400 Yıllık Tarih Yeniden Canlanıyor
400 Yıllık Tarih Yeniden Canlanıyor

AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, 400 yıllık tarihi bir geçmişe sahip Velipaşa Camii'nin aslına uygun şekilde onarıldığını bildirdi.

Milletvekili Ceylan, Tokat Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından onarım çalışmaları sürdürülen Çorum Merkez Velipaşa Camii'nde incelemelerde bulundu.

Beraberinde AK Parti İl Yönetim Kurulu Üyesi Ünal Nalçacı ve bazı parti görevlileri ile birlikte Velipaşa Camii'ndeki onarım çalışmalarını yerinde inceleyen Ceylan, cami müezzini Mustafa Ünlü'den bilgiler aldı.

Ceylan, onarım çalışmalarının Aralık ayı sonuna kadar tamamlanacağını ve caminin 2016 yılının başında yeniden ibadete açılacağını belirterek, "Velipaşa Camii 400 yıllık bir tarihe sahip. Onarım çalışmalarının tamamlanmasıyla birlikte tarih yeniden ortaya çıkacak. Caminin tavanındaki ve mihraptaki kök boyaları orijinalliğini koruyor. Yapılan onarım çalışmaları sonucu orijinal yapı yeniden ortaya çıktı. Geleceğe emin adımlarla yürümek için geçmişimize sahip çıkmak zorundayız. İl Başkanlığım döneminde aktırdığımız ödeneklerle birlikte Velipaşa Camii'nin onarımı 270 bin liraya maloldu. Cami, bu ay sonu yeniden onarılmış bir şekilde ibadete açılacak. Çorum'un tarihine ve kültür varlıklarına sahip çıkmaya devam edeceğiz" dedi.

Velipaşa Camii yanında bulunan Velipaşa Konağı'nın daha önce Çorum Belediyesi tarafından restore edildiğini hatırlatan Ceylan, Velipaşa Camii'nin de onarım çalışmaları tamamlandığında ortaya güzel bir tarihi doku çıkacağını, Velipaşa Konağı ve Camii'nin bölgeye ayrı bir güzellik getireceğini kaydetti.

Ceylan, "AK Parti hükümeti olarak yerelde ve genelde tarihi ve kültürel varlıklara sahip çıkıyoruz. Sayın Belediye Başkanıma da tarihi ve kültüre verdiği önemden dolayı teşekkür ediyorum. Hitit Gıda'nın yerinde bulunan Velipaşa Hanı da bir süre önce Çorum Belediyesi tarafından devralınmış ve restorasyon çalışmalarına başlanmıştır. Velipaşa Konağı, Cami ve han birlikte güzel bir üçgen oluşturulacaktır. Verdiği destek ve katkılardan dolayı da Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Başkanı, Çorumlu hemşehrimiz Prof. Dr. Metin Sözen'e teşekkür ediyorum. Sayın Sözen'le tarihi ve kültürel varlıkları değerlendirmek üzere zaman zaman görüşmeler yapacağız" şeklinde konuştu.

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN