“Alternatif enerji alanında teknik eleman yetersizliği var”

“Alternatif enerji alanında teknik eleman yetersizliği var”
“Alternatif enerji alanında  teknik eleman yetersizliği var”

Sungurlu’da güneş enerjisi kullanarak elektrik üreten Gülem Enerji tesisini kuran işadamı Menderes Boynuuzun Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ı ziyaret etti. Ziyarette Sungurlu Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Kubilay Karacif’de hazır bulundu.
Ziyarette işadamı Menderes Boynuuzun alternatif enerji alanında ülkemizde teknik eleman yetersizliği nedeniyle Hitit Üniversitesine, ilgili bölümlerin açılması için çağrıda bulunduğunu ve Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ın hemen kendisiyle görüşmek istediğini belirterek, bu duyarlılığından dolayı Rektör Alkan’a teşekkür etti.
Menderes Boynuuzun, güneş enerjisinden elektrik üretmek için başlatmış olduğu projenin tamamlanarak tesisin elektrik üretimine başladığını, böyle bir tesisi Sungurluya, Çorum’a ve ülkeye kazandırmanın mutluluğunu yaşadığını söyledi. Ancak tesisin kurulması aşamasında en büyük sıkıntısının bu konuda yetişmiş teknik eleman yetersizliği olduğunu, kendisinin yurt dışından teknik eleman temin ettiğini belirterek, alternatif enerji tesisleri kurulması ve işletilmesiyle ilgili bölümlerin üniversitelerde özelliklede Hitit Üniversitesi bünyesinde açılmasını arzu ettiğini söyledi.
Boynuuzun, Hitit Üniversitesinde alternatif enerji ile ilgili bölümlerin açılması halinde kurmuş olduğu ve daha da geliştirmeyi düşündüğü tesislerin üniversitenin hizmetinde olacağını, öğrencilerin her türlü staj, uygulama çalışmalarını bu tesislerde yapabileceğini ve ihtiyacı ölçüsünde istihdam sağlayabileceğini ifade etti.
Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan da, enerji özellikle de alternatif enerji konusunun Türkiye için çok önemli olduğunu, böyle bir tesisi Çorum’a kazandırma girişimciliğini gösterdiği için Menderes Boynuuzun’u tebrik etti. Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Üniversite Kampüsünün elektrik, ısıtma ve soğutma enerjisi, doğalgazdan elektrik üreterek, baca ve gövde ısısını ısıtmada, atık gazın absorbsiyonluchiller ile soğutmada kullanılmasına dayanan enerji üretim şekli olan trijenerasyon sistemi ile sağlanacağını söyledi. Rektör Alkan, bu sistemin kendisini 4 yılda amorti etmesinin ve %35’lik enerji tasarrufu sağlanmasının öngörüldüğünü ifade etti. Alternatif enerji konusunda üniversitede çeşitli çalışmaların yapıldığını belirten Rektör Alkan, bununla ilgili bölümlerin açılması için de üniversitenin planlamaları çerçevesinde gerekli çalışmaların yapılacağını ifade etti.
Haber Servisi

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN