Çorum’a 112 Acil Çağrı Merkezi yapılacak

Çorum’a 112 Acil Çağrı Merkezi yapılacak
Çorum’a 112 Acil Çağrı Merkezi yapılacak

Çorum 112 Çağrı Merkezi, Avrupa Birliği’ne (AB) uyum süreci kapsamında acil çağrı numaralarını tek çatı altında toplamak amacıyla yürüttüğü çalışmalar kapsamında inşa edilecek. Acil Çağrılar tek merkezde toplanmasını sağlayacak proje ile vatandaş 110, 112, 155, 156, 171 gibi ayrı ayrı numaraları aramak, yerine sadece 112’yi arayarak acil durum bildirisi yapabilecek.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, "Acil durumlarda vatandaşlarımız nereyi, nasıl arayacakları konusunda tereddüt yaşamaktadırlar. Bu proje sayesinde sadece ortak bir numaradan yardım alınabilmesi sağlanmakla birlikte, birden fazla kurumun müdahalesi gereken olaylarda koordinasyon sağlanmış olacaktır. Bilindiği üzere en son Bayat Çukurözköyümüzde büyük bir yangın yaşamıştık. Köye yakın belediyelerden birisi itfaiye aracı göndermeyerek yangının müdahalesini geciktirmiş ve büyümesine katkı sağlamıştır. O dönemde ifade ettiğim üzere acil yardım ve müdahale birimlerinin tek çatı altında toplanması son derece önemli. Çağrı Merkezinin oluşturulması koordinasyon için önemli bir adım.İlimize hayırlı olsun" dedi.
İHALE HAZIRLIKLARI YAPILIYOR
Tüm acil çağrı numaralarının 112 çatısı altında toplanması için İçişleri Bakanlığı, İller İdaresi Genel Müdürlüğünce koordine edildiğini belirten Uslu, "Çağrı Merkezi için tip proje çalışmaları İçişleri Bakanlığınca tamamlandı. İnceleme aşamasının tamamlanmasıyla proje önümüzdeki günlerde Çorum İl Özel İdaresine ulaştırılacak. Ödeneği hazır olan projenin altyapı hazırlıklarının yılbaşına kadar tamamlanarak 2016 yılı başında yapım ihalesinin gerçekleştirilmesi planlanıyor. Ankara yolunun 4.km’sinde yaklaşık 5.900 m2’lik arazi üzerine yapılacak olan 112 Acil Çağrı Merkezimiz hayırlı uğurlu olsun" şeklinde kaydetti.
KONUM TESPİT EDİLEREK MÜDAHALE HIZLANDIRILACAK
112 Acil Çağrı Merkezi’nde görevli memurlar gün boyu gelen çağrıları ilgili kurumlara yönlendirecekler. Acil Çağrı Merkezleri tek çatı altında toplanarak, olağan üstü durumlarda olay mağdurlarının tek bir numarayı aradığında devletin müdahale etmesini, tüm birimlerin bilgi sahibi olmasını sağlayacak. 110, 112, 155, 156, 171 gibi ayrı ayrı numaraları aramak yerine sadece 112’yi aramak suretiyle gelişmiş ülkelerde olduğu gibi konu ile ilgili tüm birimler olabilecek en kısa sürede olay mahalline yönlendirilecek. Ayrıca acil yardım çağrısı amacıyla herhangi bir vatandaş tarafından 112 acil çağrı merkezi arandığında, sabit hatlardan gelen çağrılarda eş zamanlı olarak arayan kişinin isim, adres ve konum bilgisi görülecek. Mobil hatlar üzerinden yapılan çağrılarda ise çağrının yapıldığı yerle ilgili olarak yaklaşık bir yer belirlemesi yapılabilecek.

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN