Çorumlular Fransa’da buluştu

Çorumlular Fransa’da buluştu
Çorumlular Fransa’da buluştu

Çorum Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bektaş TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile birlikte Fransa ziyaretine katıldı. Ziyarette TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’na Türkiye Fransa ilişkilerine katkılarından dolayı Fransa İmparatoru Napolyon’un 1804 tarihinden itibaren verdiği Fransa'nın en üst düzey nişanı olan Legion d'Honneur (Onur Nişanı) madalyası verildi. Daha önce iş dünyasının önemli isimleri de aldığı madalyayı Türkiye’den ilk olarak Mustafa Kemal Atatürk’e verilmişti.
Madalya töreninde konuşan Hisarcıklıoğlu, Fransa’da meydana gelen saldırıya değinerek terörü nefretle kınadığını söyledi. Fransa halkı ile dayanışma içerisinde olduklarını ifade eden Hisarcıklıoğlu, "Terörle mücadele eden halkımız. Fransa’nın endişesini anlamaktadır. Terörün seçtiği hedefler özgürlük eşitlik kardeşlik ve insanlığın onurudur. Terörün dini ve milliyeti yoktur. Bu tür acıların yaşanmamasını diliyorum" dedi.
Fransa Cumhuriyetinden böyle bir nişan almaktan onur duyduğunu aktaran Başkan Hisarcıklıoğlu, "Ben bir girişimciyim sanayiciyim. Türk-Fransız ekonomik ve siyasi ilişkilerin önemine inandım. Yaklaşık 700 yıllık tarihten gelen bir dostluğumuz var. İlişkilerin en zor döneminde Türkiye’deki Fransız dostlarımızla çalıştık. Türk Fransız ilişkileri AB, Ortadoğu ve dünya barışı için önemlidir. Bu anlamlı nişanla Türk Fransız ilişkilerini güçlendirmeye yönelik sorumluluklarımız arttı" diye konuştu.
Törenden sonra Rıfat Hisarcıklıoğlu’nu tebrik eden Ali Bektaş böyle bir ödülün Başkana verilmesinden dolayı çok gururlu olduklarını belirtti.
Programdan sonra hep birlikte terör saldırılarının gerçekleştiği bölgeye giderek taziye ziyaretinde bulunuldu. Karanfil bırakılarak yaşanan terör olaylarından duyulan üzüntü dile getirildi.
Akşam verilen resepsiyonda Çorum Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bektaş kendileri Çorumlu olan Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Hakkı Akil ve İTO Başkanı İbrahim Çağlar’la bir araya geldi. Paris Büyükelçisi Hakkı Akil Çorumlu hemşehrileri ile bir arada olmaktan çok mutlu olduğunu, Çorumlu tüccar ve sanayicilerin Fransa ile ticari ilişkilerin artırılmasında her türlü destek ve yardıma hazır olduklarını söyledi.

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN