DED kurslarına ilgi yüksek

DED kurslarına ilgi yüksek
DED kurslarına ilgi yüksek

Dil ve Edebiyat Derneği (DED) Çorum Şubesi’nce ücretsiz olarak açılan Osmanlıca ve Diksiyon kursları başladı.
DED Çorum Şubesi tarafından düzenlenen Osmanlıca kurslarına üniversite öğrencilerinin ilgisi yoğun oldu. 80 kişinin kayıt olduğu Osmanlıca kursu sıfırdan başlayanlar ve Osmanlıcasını geliştirmek isteyenler olmak üzere 2 grup halinde veriliyor.
DED konferans salonunda verilen kurslar, Cumartesi ve Pazar günleri 11.30-13.00 saatleri arasında gerçekleştiriliyor. İlk kursa Milli Eğitim Müdürü Aytekin Girgin de katıldı. Girgin, zamanın elverdiği sürece kurslara katılmak istediğini belirtti.
Açtıkları Osmanlıca kursunun bu zamana kadar Osmanlıcayı öğrenmek isteyip de fırsat bulamayanlara ve üniversite öğrencilerine büyük bir imkân tanıdığını dile getiren Turhan Candan, “Yüzlerce yıllık kültürel mirası Osmanlıca olan ve kütüphanelerdeki birçok arşiv belgesi Osmanlıca olan bir milletiz. Böyle bir toplum olarak da Osmanlıca öğrenmenin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Arşiv araştırmalarına, tarihine ilgi duyan herkesi derneğimizin ücretsiz olarak açacağı kurslara bekliyoruz” diye konuştu.
DED Çorum Şubesi tarafından açılan konuşma sanatı, diksiyon dersleri ise Çorum ünlü seslendirme sanatçılarını ağırlayacak. Sacit Onan tarafından verilen ilk ders ile başlayan Diksiyon Kursu, yine ünlü seslendirme sanatçısı Tamer Levent, TRT Ana Haber Spikeri Sermin Baysal Ata, TRT Spikerlerinden Ahmet Onur Kılıç ve Kanal A Haber Spikerlerinden Osman Yılmaz’ın vereceği derslerle devam edecek. 30 saatlik uygulama dersleri ise Çorum’un başarılı spikerlerinden Meltem Çınar tarafından verilecek.
DED Çorum Şube Başkanı Turhan Candan, düzenledikleri diksiyon dersleri ile insanların doğru iletişim kurabilmeleri, mesleklerinde daha başarılı olabilmeleri, dinleyenleri ikna gücünü geliştirebilmeleri ve insanlar arasında daha fazla sevilmelerine yardımcı olacağına inandıkları için böyle bir kurs açmayı uygun gördüklerini söyledi. Candan, açtıkları diksiyon kursuna çok sayıda başvuru aldıklarını da dile getirdi.

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN