ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus: Bilinçli tüketim için Yerli Malı Tercih edilmeli

ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus: Bilinçli tüketim için Yerli Malı Tercih edilmeli
ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus: Bilinçli tüketim için Yerli Malı Tercih edilmeli

Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Genel Başkanı Mahmut Çelikus, Yerli Malı haftasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Çelikus, “Günlük ihtiyaçların yerli ürünlerden karşılanmasının ekonomik açıdan büyük önem taşıdığını belirtmek istiyorum. Herkesi yerli malı kullanmaya ve milli birlik ve beraberlikten yana olmaya çağırıyorum. Yerli Malı Haftasının amacı, yerli tüketimin bilinçli olarak artmasıdır. Bu hafta süresince tutumlu olmanın ve yerli malı kullanmanın önemi vurgulanır. Sadece bu haftaya has olarak değil, her zaman bu milli bilinç çatısı altında toplanmamız gerekiyor. Biz ‘Ahilik’ kavramını bu yüzden önemsemekteyiz. Milli birlik, kardeşlik, üretim ve paylaşım merkezi çatısı altında oluşan ‘Ahilik’ mertebesini, vatandaşlarımıza ve genç kardeşlerimize aktarmak bizim görevimizdir.” Dedi.

 

            Çelikus, “Eskiden bu milli nitelikli haftalar çok daha önemseniyordu. Gün geçtikçe değerlerini yitirdiğini görmekteyiz. 'Yerli malı yurdun malı' felsefesini gelecek kuşaklara aktarmamız gerekiyor. Bunun için gerekli çalışmaları yapmalıyız. Öncelikle kendi öz değerlerimize sahip çıkıp, Batı hayranlığını bir kenara koymalı ve marka düşkünlüğünden bir an önce vazgeçmeliyiz. Bugün dünyanın pek çok ülkesinde Türkiye’de üretilen ürünler satışa sunulduğu halde ne yazıktır ki yabancı menşei ile piyasaya sunulan ve piyasaya çıktığı ülkede tercih edilebilir olan Türk üretimi mallar, iç piyasada yeterli değeri görmemektedir. Vatandaşlarımızın kimliğini, dilini, tarih bilincini, binlerce yıllık geleneklerini kaybetmeden mevcut milli kaynakları savurganlığa gitmeden kullanması, dışarıya bağımlılığımızı azaltacak ve kazançlarımızı ülkemiz için yatırımlarda kullanmanın yolunu açacak, Türkiye’nin geleceği için önemli bir katkı sağlayacaktır.” Diye konuştu.

 

Yerli Malı Üretimi ve Tüketimi Esnafımızın Kazanımı Olacaktır”

 

Çelikus, “Yerli malı olarak kendi araba, uçak, tank, cep telefonu, helikopter, tank hatta enerjimizi de kendimiz üretmeliyiz. Şu an yerli marka araba üretmekteyiz. Yerli arabamızın en büyük destekçisi olduğumuzu tekrardan belirtmek istiyorum ve bu tür örneklerin artmasını son derece önemli buluyorum. Yatırımcılarımız ve esnafımıza verilecek destekler ile hem ülkemiz hem yatırımcılarımız hem de esnafımız kazançlı çıkacaktır. Ben buradan tüm halkımıza rica ediyorum, alışverişlerinizde yerli üretim mallarını tercih ediniz. Kendi mahallemizde ki bakkaldan alışverişimizi yapalım. Milli değerlerimizi korumalı ve kendi esnafımıza sahip çıkmalıyız. Tüm halkımızın ve esnafımızın Yerli Malı Haftasını en içten duygularımla kutlar, saygılarımı sunarım" değerlendirmesinde bulundu.

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN