GENÇ GÖNÜLLÜLERİNDEN DOĞAYA 200 FİDAN

GENÇ GÖNÜLLÜLERİNDEN DOĞAYA 200 FİDAN
GENÇ GÖNÜLLÜLERİNDEN DOĞAYA 200 FİDAN

Mahmut Atalay Gençlik Merkezi çalışanları, Gençlik Liderleri ve gönüllü üye gençlerden oluşan ekip 5 Aralık Dünya Gönüllüler Gününde 200 fidanı Gençlik Merkezi Hatıra Ormanında toprakla buluşturdular. 5 Aralık Dünya Gönüllüler Günü kapsamında çeşitli illerde gönüllülük faaliyetleri yapılırken 11 ilde bugün Fidan dikildi.
Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde Eğitim, Kültür ve Araştırma Genel Müdürlüğü Danışmanı Murat Paydar’ında konuk olduğu etkinlik öncesinde Gençlik Merkezinde toplanan gönüllülerle kısa bir sohbet ortamı gerçekleştirildi. Bu sohbette Murat Paydar Ağaç dikmenin bir canlının yaşamasını sağlamak ve çoğaltmak anlamına geldiğini, ağaçların tüm canlı türleri ve özellikle de insanlar için önemi çok fazla olduğunu, havanın temizlenmesini sağladığını, ifade etti. Sözlerine , ağaç dikmenin başka canlıların yuvasını yapmak, Çölleşen Dünya’ya bir fidan dikmenin bir nefes olduğunu, oksijen anlamına geldiğini, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Gençlik Hizmetleri ve Spor il müdürülüğü ve Gençlik Merkezleri olarak bu problemle mücadele konusunda üzerimize düşen görevi yerine getiriyoruz diyerek sözlerine ekledi.
Ağaç dikmek yaşamaya dair yapılacak en güzel eylemlerden biridir. İnsanlar modern binalara, köprülere hanlara, hamamlara, çocuk bahçelerine kavuşmadan önce ağaçlara kavuşmalıdır. Ağaç doğanın dengesidir. Yağmurların zamanında ve düzenli olarak yağmasına vesiledir: Ağacı olmayan yerler ya hiç yağmur almayarak bozkırlar haline gelir ya da düzensiz yağış sebebi ile felaketlere sahne olur. Ağaçlar şiddetle esen rüzgarın hızını keser, yolların tozunu süzer, ve tertemiz bir havayı bize gönderir. İnancımızda da Efendimiz (Sallallahü Aleyhi ve Sellem) şöyle buyurmuştur. "Kıyametin koptuğunu görseniz de elinizdeki fidanı dikin". Bir diğer Hadis-i Şerifte de şöyle buyurmuştur; "Her kim boş, kuru ve çorak bir araziyi ihya ederse bu amelinden dolayı Allah tarafından mükâfatlandırılır. Herhangi bir canlı ondan faydalandıkça orayı ihya edene sadaka yazılır."
Gençler ağaç dikmenin önemini bilerek ve anlayarak kendileri ile birlikte büyüyüp yeşerecek ağaçları, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Gençlik Ormanına güzel niyetlerle ve dileklerle diktiler. Bu gönüllülük projesinin ardından Gençlere günün anlam ve önemine uygun; arkasında sedir ağacı tohumu bulunan, tamamen doğal maddelerden üretilmiş kalem dağıtıldı.
Program sonunda, gençlerle yapılan sohbet esnasında, günün değerlendirmesi yapılırken, gençlerden gelen dönütler "Ağaç, geçmişi geleceğe bağlar ve kişiye sabrı öğretir. Beraber yaşamanın, çevreye duyarlı olmanın zevkini, mutluluğunu tattırır." Etkinlik sonunda gençler, böylesi faydalı bir etkinlikte bulunmalarına vesile olan başta, Çorum Mahmut Atalay Gençlik Merkezi Müdürü Mehmet TIĞLI’ya ve Gençlik Merkezi çalışanlarına teşekkürlerini sundular.

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN