“Herkesin bana göre bir Anayasa dediği yerde Anayasa yapma imkân ve ihtimali yok”

“Herkesin bana göre bir Anayasa dediği yerde Anayasa yapma imkân ve ihtimali yok”
“Herkesin bana göre bir Anayasa dediği yerde Anayasa yapma imkân ve ihtimali yok”

Çorum Milletvekili Salim Uslu Ülke TV, TRT Haber, Kanal A, ATV, Kanal 24 televizyonları gibi birçok ulusal televizyonun canlı yayınlara katılarak değerlendirmelerde bulundu.
Türkiye Büyük Millet Meclisi 26. Dönem 1. Yasama yılı açılışını ve yemin törenini Ulusal basında değerlendiren Uslu gündeme ilişkin soruları da yanıtladı.
Halkın mesajını doğru anlayan, okuyan bir siyasi hareket olarak AK Parti yine iktidara tek başına geldiğini belirten Salim Uslu, "Türkiye’nin bir ateş coğrafyası içerisinde olduğu gerçeğini, Dünyanın ekonomik, finansal ve insanlık anlamında çok ciddi bir kriz yaşadığını biliyoruz.Dünya’da haritalar yeniden çiziliyor,dengeler yeniden kuruluyor. Türkiye bu noktada çok kritik bir yerde, alacağı her kararın stratejik önemi ve değeri var" dedi.
YENİ ANAYASA
Uslu, "Yeni Anayasa konusunda fikir beyan etmeyen kim var, hangi parti var, hangi kurum var ki bu ülkede? Herkes Yeni Anayasa talep ediyor.12 Eylül’ün darbeci, otoriter izlerini taşıyan bir Anayasa’dan kim memnun olabilir ki? Her türlü yenileşmeye, gelişmeye, değişime engel, krizlerin anası olan bir Anayasa söz konusu.Elbette Anayasa’nın değişimine herkes evet diyor. Ancak nasıl bir Anayasa? sorusunun cevabını veremiyoruz.Herkesin bana göre bir Anayasa dediği yerde Anayasa yapma imkân ve ihtimali yok. Oysa dinlemek, anlamak ve esnemek gerekiyor. Bunun adına diyalog diyoruz. Diyalog sorun çözme konusunda önemli ve başarılı bir yöntemdir. Herkesin diyaloğa açık olması, esnemesi gerekiyor. Herkesin durduğu yerde ısrar ederek bana gelsinler, benim dediğime gelsinler gibi bir anlayışla Anayasa yapmanın imkân ve ihtimali yok. Evrensel Hukuk ve demokrasi kurallarına kimse itiraz etmemelidir ve temel hareket noktası burası olabilir. Nitekim seçim beyannamelerine bakıyoruz herkes Anayasayı değiştirmekten bahsediyor. Ama daha önceki Anayasa Uzlaşma komisyonun 60 maddesini meclisten geçirelim dediğimizde bakıyorsunuz onu diyenlerin hiçbiri ortalıkta gözükmüyor. Böyle bir tutarsız siyaset anlayışıyla siyaset yapmak mümkün değil. Toplum siyasetçiyi son söylediğiyle değil, söylemleriyle eylemleri arasında bir ilişki kurmak istiyor. Eğer bir tutarsızlık varsa 1 Kasım’da olduğu gibi o siyaseti reddediyor.
İnsanlar aklı ile bütün bir dört yıllık süreci tartıyor, performansı değerlendiriyor ve sonuçta oyunu veriyor. Bizde dersimizi aldık bundan, herkes de dersini almalıdır.Yeni Anayasa, demokratik sistemin devamlılığı, güçlendirilmesi, kurumsallaşması ve daha çok akıl ve vicdan işidir. İdeolojik aidiyetler, sloganlar, saplantılar bu sorunu çözemez" dedi.
Seçim sonuçları herkese önemli dersler vermiş olması gerektiğini belirten Uslu, "Birisi iki milyon, birisi bir milyon oy kaybedecek bütün bu kayıpların yanında ana muhalefet partisi bu kayıplardan kendisine bir oy devşiremeyecek. Bunu anlamak mümkün değil.Hala akılcı, ayağı yere basan, inandırıcı projelerimizle toplumun desteğini ve sempatisini alabiliyorsak; Söylemlerimizi, eylemlerimizi örtüştürmek suretiyle da toplumu ikna edici projeler ortaya koymamız gerekiyor. 1 Kasım Seçimlerinde gördüğümüz gibi "o ne veriyorsa beş benden fazla" şeklindeki yaklaşımı toplum inandırıcı ve haklı görmüyor, popülizme prim vermiyor" dedi.
-"UCUZ SHOWLAR YERİNE ANAYASAYI
DEĞİŞTİRMEK İÇİN İRADE KULLANSINLAR"-
Öte yandan, HDP Ağrı Milletvekili Leyla Zana'nın Genel Kurul'da yemin metni dışına çıkmasına ilişkin değerlendirmesi sorulan Uslu, "Anayasal yemin metni ortadadır, değiştirmek Anayasa’yı değiştirmeden mümkün değildir. Bu kadar çok kararlı iseler ucuz Showlar yerine Anayasayı değiştirmek için irade kullanırlarsa daha doğru olur. Anayasaya herkes uymak zorundadır. Anayasa bu parlamentonun kabul ettiği bir Hukuk kuralıdır. Bu kuralı tanımama olmaz, beğenmeyebilirsiniz, beğeneceğiniz bir düzenlemeyi önerirsiniz ama karşı çıkamazsınız. Bu parlamentoya ve millet iradesine karşı çıkmak ve yürürlükteki bir cari hukuku tanımamak olur" dedi.
TBMM BAŞKANLIK SEÇİMİ
Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanlığı seçimleri ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Uslu, "AK Parti bir nesil ve misyon hareketidir.Belli gelenekler vardır. Parti içi demokrasi çalıştırılmak suretiyle herkesin görüşleri alınmıştır. Yetkili kurullar kimin aday gösterileceği, kimin destekleneceği konusunda mutlaka bir karar vereceklerdir. AK Parti içerisinde birkaç tane hükümet kuracak ve meclis başkanı çıkartacak bir potansiyel var. AK Parti nevzuhur bir parti değil. Yüzlerce yılın geleneklerini taşımaktadır. Demokrasi de bir gelenek işidir. İlkeler ve tutarlılıklar önemlidir. Ak Parti tutarlı davranarak, kendi misyonunu temsil eden, özellikle Türkiye’nin koşullarını dikkate alan, uzlaşma yanlısı, mutedil ve tecrübeli bir ismi Meclis Başkanı seçecektir" şeklinde kaydetti.

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN