“Kapitalizmin ilacı ahiliktir”

“Kapitalizmin ilacı ahiliktir”
“Kapitalizmin ilacı ahiliktir”

ESDER Genel Başkanı Mahmut Çelikus, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın G-20 zirvesinde yaptığı "İşverenler biraz daha az kazansın, kazandıklarınızı dar gelirli insanlarla paylaşın" açıklamasını desteklediklerini belirtti.
Çelikus konu hakkında yaptığı açıklamada, "İşverenlerin ülkemizin daha hızlı büyüme ve gelişmesi adına, işçilerinin yararına kazançlarını paylaşmaları önemlidir. Bu durum tavsiye olarak kalmamalı uygulamaya geçirilmelidir. Çünkü kazancından paylaşarak işçisine veren işveren verimliliği artırmış olacaktır. Kapitalizmin mutsuzluğa sürüklediği dünya toplumu için tek ilaç sevgi, kardeşlik, üretim ve paylaşım medeniyeti ahiliktir" dedi.
Dünyada gelir eşitsizliğinin arttığına, gelir dağılımında uçurumların oluştuğuna dikkat çeken Başkan Çelikus, "Uluslararası yardım kuruluşu Oxfam’ın araştırmasına göre, dünyadaki en zengin yüzde 1'lik kesimin mal varlığı, gelecek birkaç yıl içinde geri kalanların toplam mal varlığına denk düşecek.Yaklaşık 785 milyon aç insanın olduğu dünyada 538 milyon kadar obezite insan var. Paylaşmaktan yoksun bir dünya toplumu haline geldik. Tehlike çanlarının çaldığını gösteren bu durum neo-liberal politikaların artık geçerliliğini yitirdiğini gösteriyor. Bu bir kapitalizm gerçeği. G-20 zirvesinde üzerinde durulan bu durum iş ve yönetim mecrasında da kapitalizmin artık dünyaya mutluluktan çok sorun getirdiğidir" ifadelerini kullandı.
Çelikus, "Koç Holding Yönetim Kurulu üyesi Ali Koç’un ‘Eşitsizliğin ortadan kalkması için kapitalizmin ortadan kalkması gerekir. Ben en azından eşitsizliğin minimum seviyeye indirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Gerçek sorun kapitalizmdir’ dediği açıklamayı herkes iyi düşünmelidir. Sorunlarımızın tespiti için farklı düşünceleri detaylarıyla okumalı ve irdelememiz gerekiyor" dedi.
Yemek Sepeti CEO’su Nevzat Aydın’ı da örnek gösteren Çelikus, "Sayın Nevzat Aydın, Yemek Sepeti’nin satışından kazandığı 27 milyon doları çalışanlarına dağıttı. Bu takdire şayan durumun herkes tarafından örnek alınarak uygulanması gerektiğini düşünüyorum" diye kaydetti.

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN