Mehmet Şimşek’ten Milli Piyango açıklaması

Mehmet Şimşek’ten Milli Piyango açıklaması
Mehmet Şimşek’ten Milli Piyango açıklaması

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Piyango ihalesini kazanan firmanın özelleştirme bedelini yatıramamasının ardından ikinci sırada yer alan Ahlatçı Kuyumculuk- Erg İnşaat Ortak Girişim Grubu’nun prosedürleri tamamladığı takdirde sözleşmenin imzalanacağını söyledi.
Şimşek, NTV'de katıldığı programda, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
Milli Piyango özelleştirmesinde ikinci sıradaki şirketle sözleşme imzalama imkanı olup olmayacağına yönelik soruyu yanıtlarken Şimşek, şunları kaydetti:
"Tamamen şirkete bağlı, parayı bulur, öderlerse bu iş olur. Parayı bulamazlarsa olmaz. Biz kimseye özel bir muamele yapmayacağız. Normal prosedür neyse şu anda o işliyor. Tam olarak bilmiyorum ama yıl sonuna kadar bu süreç ya biter ya da tekrar yeni baştan bir ihaleye çıkılır. Ama şu anda ne olur benim bir yorum yapmam doğru olmaz. Çünkü tamamen bunların finansman bulmalarına bağlı, finansman bulur, sözleşme imzalarsa biz hazırız. Ama özelleştirmeleri hızlandırmaya devam edeceğiz."
Daha önce UniCredit Grubu tarafından düzenlenen ‘9. Türkiye Altyapı Finansmanı Toplantısı’nda konuşan Özelleştirme İdaresi Başkan Vekili Ahmet Aksu, Milli Piyango’nun özelleştirme sürecine ilişkin açıklamalarda bulunmuş ve Milli Piyango’nun yıl sonuna kadar özelleştirmesini tamamlamayı hedeflediklerini belirtmişti.
Aksu açıklamasında, "Milli Piyango ihalesinde ikinci sıradaki şirkete Aralık ortasına kadar süre verildi" dedi. Özelleştirme projeleri hakkında da bilgi veren Aksu, "Bu yıl iki seçim geçirmemize rağmen 2015 özelleştirme programlarını kararlılıkla devam ettirdik, ettiriyoruz. Şu ana kadar 2 milyar dolarlık özelleştirme gerçekleştirdik. Yıl sonundaki hedefimiz ise 8.7 milyar. Ama 2016 yılında 10 milyar civarında bir özelleştirme geliri bekliyoruz" ifadelerini kullanmıştı.
İHALENİN GEÇMİŞİ
Milli Piyango için Çorumlu Ahlatçı Kuyumculuk- Erg İnşaat Ortak Girişim Grubu 2 milyar 750 milyon dolar teklifte bulunmuştu.
Temmuz 2014'te yapılan ihaleyi ise 2 milyar 755 milyon dolarlık teklifiyle Net Şans-Hitay ortaklığı kazanmıştı. Ancak söz konusu ortaklar, 15 Nisan 2015 tarihine kadar kendilerine tanınan ek süre sonunda da özelleştirme bedelini yatıramayınca, ihale en yüksek ikinci teklif sahibine kalmıştı.
İhalede ikinci en yüksek teklifi ise 2 milyar 750 milyon dolar ile Çorumlu Ahlatçı Kuyumculuk- Erg İnşaat Ortak Girişim Grubu vermişti. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı, ilk sıradaki yatırımcının parayı ödeyememesi sonrası Ahlatçı-Erg OGG'ye tekliflerinin geçerli olup olmadığını sormuş, yanıtın 'evet' olması üzerine yeni süreci başlatmıştı.
Haber Servisi

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN