“Memurlara “ne onsunlar, ne ölsünler” politikası uygulanıyor”

“Memurlara “ne onsunlar, ne ölsünler” politikası uygulanıyor”
“Memurlara “ne onsunlar, ne ölsünler”  politikası uygulanıyor”

Bağımsız Kamu Görevlileri Sendikaları Konfederasyonu (BASK) İl Temsilcisi Hayati Çam açıklanan ekim ayı enflasyon oranı ile yıllık hedefin aşıldığını ve memurların cepten yemeye başladığını, memurlara karşı "ne onsunlar, ne ölsünler" politikasının uygulandığı söyledi.
TÜİK tarafından açıklanan rakamlara göre ekim ayı enflasyon oranı (TÜFE) % 1,55 artarak, 2015 yılının ilk 10 aylık enflasyonu % 7,86 olarak gerçekleştiğini belirten Çam, "Mevsimlik ürünler hariç tutulduğunda ise 10 aylık enflasyon oranı % 8,05’e yükselmektedir" dedi.
Konu hakkında yaptığı yazılı açıklamada, memur ve emeklilerine, 2015 yılının ilk altı aylık enflasyon farkı ile birlikte Ocak ve Temmuz aylarında yapılan toplam % 7,76 oranındaki artış ile Ekim ayının % 7,86’lık enflasyonu karşılaştırıldığında, memur ve emeklileri alacaklı duruma geçtiğini kaydeden Çam, "Mevsimlik ürünlerden arındırıldığında kayıplar daha da artmaktadır.
Bunun anlamı, yılın bitmesine iki ay kala memur ve emeklileri enflasyon kayıplarını cepten karşılayacaktır. 2014 yılının ödenmeyen ortalama % 5’lik enflasyon kaybı dikkate alındığında toplam kayıplar daha da artmaktadır. Açıklanan TÜİK rakamlarında en yüksek artış % 11,43 ile giyim ve ayakkabı gurubunda olması dikkat çekicidir. Okulların açılması ve kış mevsiminin gelmesi nedeniyle giyim ve ayakkabı gurubundaki artış doğrudan tüm memur ve emeklilerini etkilemiştir" ifadelerini kullandı.
Çam açıklamasında şunları dile getirdi:
Açıklanan Ekim ayı TÜFE oranı ile, yılın bitimine iki ay kala Orta Vadeli Mali Planda (2016-2018) revize edilen % 7,6 oranındaki 2015 yılı TÜFE yıl sonu hedefinin şaştığını göstermektedir. Memur ve emeklilerine yıllık büyümeden refah payı verilmemektedir. Türkiye büyürken memur ve emeklileri "enflasyona ezdirmeme" masalı ile oyalanmaktadır.
Hükümet ile Memur-Sen, imzalanan toplu sözleşmelerle, memurlara karşı "ne onsunlar, ne ölsünler" politikası ortaklaşa yürütülmektedir. Kamuoyuna pompalanan talep ve tartışmaların sahte olduğu toplu sözleşme ile ortaya çıkmıştır. 1 Kasım seçimlerinin gerçek mağlubu siyasi partiler değil doğrudan memurlardır. Seçimler dolayısıyla her kesime bol keseden vaat ve taahhüt açıklanırken, memurların birikmiş acil sorunları hatırlanmamış, beklentileri görmezden gelinmiştir. 7 Haziran seçimlerinde olduğu gibi 1 Kasım seçimlerinin de tek mağlubu memurlar olmuştur. Liderler, hiçbir mitingde, hiçbir TV programında "memur"lardan bahsetmemiştir. Daha da vahim olanı; yandaş sendikaların, kendi taleplerini seçime katılan yandaşı oldukları siyasi partilerin seçim beyannamelerine koyduramamış, liderlerin konuşmalarına yansıtamamış olmalarıdır. Siyasi partiler, yandaş sendikalarla, memurları arka bahçelerinde rehin tutmaya devam etmişlerdir. Sonuç olarak, 3 milyon memur ve 2 milyon memur emeklisi "bir başka bahar"ı beklemeye mahkum edilmiştir."

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN