"Memurun özlük hakları ülke geleceğinin öz meselesidir"

"Memurun özlük hakları ülke geleceğinin öz meselesidir"

Bağımsız Bürosen Çorum İl Temsilcisi Musa Topbaş yaptığı yazılı açıklamada memurların iş güvencelerinin ellerinden alınacağına dair ulusal basında çıkan haberlere tepki göstererek "Bu tür haberler resmi kaynaklardan yapılan açıklamalarla ciddiye alınabilir bir boyuta ulaşacaktır" dedi.
Topbaş, memurların özlük hakları, iş güvenceleri gibi önemli konularda ortaya atılan iddiaların memurlar arasında kabulcüler ve redciler şeklinde ayrıştırmalara neden olabileceğini belirttiği açıklamasında bu tür konuşmalarda bilginin, aklın ve vicdanın sesinin kısılabileceğine dikkat çekti. Topbaş milyonlarca memuru, ailesini, ekonomik durumlarını ve geleceğe dair ümitlerini ilgilendiren konuların fanatizm veya taraftarlık ruhu ile değerlendirilemeyecek kadar hassas olduğunun da altını çizdi.
HÜKÜMET ÇALIŞMASINI SUNMADAN KONUŞMAK ABESLE İŞTİGALDİR
Hükümetlerin ülkenin istikrarı ve refahı için çeşitli çalışmalar yapmalarının hakları olduğunu belirten Topbaş, bu çalışmalar sırasında memurların kendilerini ilgilendiren bölümlerde isteklerini iletmeleri de en doğal haklarıdır dedi. Bazı basın organlarında yayınlanan haberlerin belki de farkında olmadan nabız yoklama, alıştırma şeklinde yapılan eylemler olarak gördüklerini belirten Topbaş şunları söyledi: "Bugüne kadar bu konuda hükümet yetkililerinin de zaman zaman açıklamaları oldu. Ancak bunu şu şöyle olacak böyle olacak, ücretler şu şekilde, sınıflandırmalar bu şekilde olacak diye net bir açıklama yapılmamıştı. Bu tarz haberler sonrası verilen tepkilerin muhatabı olmayacaktır. Hükümetin kurulması ile birlikte bu alanda resmi bir çalışma yapılıp yapılmayacağı, şartlarının neler olacağının belli olacağını düşünüyoruz. Böyle bir çalışma olacaksa da bu çalışmanın memurların özlük, sosyal ve maddi haklarına katkı sağlayacak derecede bir çalışma olacağını umut ediyoruz. Memurun özlük hakları ailelerin ve ülkenin geleceğinin öz meselesidir.
FAZLA MESAİ ÇÖZÜLMEDEN PERFORMANS HESABI YAPILMIŞ
Haber içeriğinde: "Performans, özlük haklarının belirlenmesi ve terfide daha etkili olacak" deniliyor. Bir örnek vermek gerekirse Adalet Bakanlığı'nda memurların fazla mesai yapma şartı mahkemelerin dosya sayılarına bağlanmıştır. Yani memurun saat:18:00'de veya daha geç duruşmadan çıkması değil, mahkemede işlem gören dosyanın sayısına göre fazla mesai hesabı yapılmaktadır. Mahkemelerde gelecek tanık sayısı, dosyaya gelecek evraklar gibi pek çok elde olmayan konunun dosya değil, duruşma saatlerini artırdığı göz önüne alınmamaktadır.
Bu düzenlemeyi hazırlayıp uygulamaya koyanların o dosyaların oluşumunda, işlemlerinin yapılmasında, memurun dosyaya artı veya eksi katkı sağlayamayacak pozisyonda olduğunu bildikleri düşünüldüğünde hiçbirşeye itiraz etmeden "bunu da başardık, fazla mesai aldık" şeklinde sendikacılık yapmanın da kimseye faydası olmadığı aşikardır. Dosya sayısının fazlalılığı ve yüzde oranında az bir personele fazla mesai ödemesinin yapılabildiği bu sistem bile maalesef kaybedilen haklar yanında Ancak sonuç olarak basında yer alan haberlere bakıldığında Adalet Bakanlığı'nda fazla mesai ödemesi yapılıyor şeklinde bir görüntü ortaya çıkmaktadır. Bu örnekler daha da çoğaltılabilir: Maliye, Nüfus, Valilik çalışanları, SGK çalışanları ve diğer kurum çalışanları da aynı şekilde özlük ve sosyal haklar konusunda yaşadıkları sıkıntılarının pek çoğunu maalesef kabülcü bir zihniyet nedeniyle dile getirip masada tartışamamaktadır.

Şimdi fazla mesai tanımı ile dosya tanımının karıştırıldığı bir ortamda "performans"ın hangi kriterlerle açıklanacağı büyük bir merak konusunu oluşturmaktadır. Basında yer alan haber içeriğinde belirtilen memurun iş güvencesinin elinden alınması ve bir sürü bilinmezle dolu ayrıntı gibi gösterilen içeriğin kabulünün mümkün olmadığını görmekteyiz. Bu haliyle bile bunu mantıklı bulan sendikalar varsa onları da temsil ettikleri memurlardan aldıkları vekalete sadakat noktasında artık farklı düşünmeye davet ediyoruz."

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN