“Önceliğimiz hızlı tren altyapılı yük treni ulaşımı”

“Önceliğimiz hızlı tren altyapılı yük treni ulaşımı”
“Önceliğimiz hızlı tren altyapılı  yük treni ulaşımı”

AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan önceki gün Umut Radyo’da yayınlanan ‘Beyaz Mikrofon’ programına stüdyo konuğu oldu.
Meltem Danışman Çınar’ın hazırlayıp sunduğu programda Ceylan yurt ve kent gündemine ilişkin sorulara yanıt verdi.
Milletvekili olduktan sonra katıldığı ilk radyo programında Çorum halkına seslendiğini belirten Ceylan, "Çorum’un 14 ilçesi ve 759 köyünün tamamının beldelerimizle birlikte gereksinim olarak neye ihtiyacı olduğunu çok iyi biliyorum. Çorum bir bütün olarak kalkındığında ancak yaşanabilir hale gelecektir" dedi.
İktidarları süresince çok büyük hizmetler gerçekleştirdiklerini dile getiren Ceylan, sağlıkta, sosyal güvenlikte, eğitimde ve ulaşımda halkın günlük yaşantısını etkileyecek reform niteliğinde çok sayıda değişiklikler yaptıklarına dikkat çekerek,
"İcraatlarımız benimsendi" ifadesini kullandı.
-"VAATLERİMİZİ EN KISA SÜREDE GERÇEKLEŞTİRECEĞİZ"-
Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan seçimlerle ilgili değerlendirmesinde "Çorum’da yüzde 61.15 oy aldık. Yaklaşık 13 yıldır aldığımız en yüksek oy oranını yakaladık. 1 Haziran seçimleri ile halkımız bize parti olarak bir uyarıda bulundu. Tek başına iktidar yetkisi vermedi. Ve biz bu sonucu genel merkezimiz ve yurt genelindeki bütün parti teşkilatlarımızla birlikte çok iyi okuduk ve değerlendirdik. 1 Kasım sonuçları ile ilgili altını kırmızı kalemle çizeceğimiz özet halkımız istikrar ve güvenden yana tercihte bulundu. Seçim öncesi süreçte vaat ettiklerimizin tamamını en kısa sürede gerçekleştireceğiz" dedi.
-"PİYASALAR DÜZELECEK, ESNAFIN ÜRETİCİNİN YÜZÜ GÜLECEK"-
1 Haziran sonrası 4 aylık süre içerisinde yaşanan ekonomik ve sosyal gelişmeleri yorumlayan Ahmet Sami Ceylan, " Bankalardaki döviz mevduatı Türk Lirası mevduatından daha fazla olmaya başladı. Yani piyasadaki dönen nakit para’nın tıpkı 2 bin’li yıllarda olduğu gibi dövize kaymasına benzedi. Buda yatırımcının önünü kesti. Çünkü müteşebbis önünü göremedi. Ve güvenemedi. Yatırım yapamadı. Buda istihdam sağlayamamaktır. İşçi çıkarmaktır. Buda ekonomik olarak ülkemizde bir kargaşa ve kaosun olması demektir. Tabi bizim güçlü olmamızı istemeyen iç ve dıştaki belli kesimler, nifak tohumları diyorum bunlara bizi ayrıştırmaya çalıştılar. Necip milletimiz bunu çok çabuk fark etti. Birleştik. Güzel bir seçim süreci yaşadık. Ve inanıyorum ki Türkiye kaldığı yerden yeniden koşmaya devam edecektir" şeklinde kaydetti.
Program esnasında kent merkezi ve yurdun farklı yerlerinden radyoyu internet üzerinden dinleyenler Ak Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan’a sorunlarını iletti. Yeni görevinde başarı dileklerini ileten dinleyiciler arasından Düdüklük – Bekaroğlu Köyü Dernek Başkanı Bursalı Köse’nin talebi dikkat çekti.
"Kış mevsiminde köyümüze güçlükle ulaşıyoruz. Çamurlaşan bozuk yollarımıza bir çare bulunmasını, asfalt yapılmasını istiyor, talep ediyoruz" şeklindeki bir iletiye, milletvekili Ceylan, "Bu çevrede yaşayan tüm köyler bizimdir. Onlar komşularımız. Elbette yardımcı oluruz. 2008 yılında ilk kez Merkez İlçe Başkanı olduğumda İl Genel Meclisi ziyaretimizde şunu söylemiştim: ‘Ben artık köylümün çamura basmasını istemiyorum. Niye bizim köylerimizde tıpkı Avrupa’daki köyler gibi olmasın demiştim. Geldiğimiz noktada artık köylümüz çamura basmıyor. Kanalizasyonu ve kilit taşı ile artık köylerimize artık çocuk oyun grubu gönderiyoruz. Düdüklük – Bekaroğlu köylerinin sıkıntısını biliyorum. Onların derdi bizim derdimiz. O asfaltı da yaptırırız. Ben şu andan itibaren tüm Çorum’un milletvekiliyim. Ve ben ilimizin 530 bin nüfusu ile beraber, tüm renkleri ile birlikte yaşanabilir güzel bir kent olduğuna inanmış biriyim. Hizmet bizim asli görevimiz. Millet bize vekaletini vermişse biz Düdüklük ile de Bekaroğlu ile de öbür tarafta Cemilbey ile de Kırkdilim ile de Taşpınar la da ilgileneceğim. Şehrimizin 14 mahallesiyle de ilgileneceğim. Yozgat’ın Sorgun İlçesi Bahadın Beldesinden telefonla ulaşan bir dinleyicide ekonomik bunalımın piyasaları olumsuz etkilediğini ve esnafın geçen her gün zarar ettiğini belirterek döviz ve diğer unsurların ne zaman normale döneceğini sordu. Bunun üzerin Milletvekili Ceylan, "Bende bir esnafım. Baba mesleğim esnaflık. Kimsenin kaygısı olmasın. Piyasalar düzelecek. Durağanlık konjonktür gereği seçim yılına denk gelmemizin de etkisi ile olmuştur. Kısa zamanda her şey normale dönecektir. Piyasalar rahatlayacaktır" dedi.
Kısa süre önce Ankara’da yaşanan terör olayları başta olmak üzere gelinen nokta hakkında değerlendirmelerde bulunan Ceylan şunları kaydetti:
"Terörün beli kırılmıştır. Biz terörün PKK’sına da DAEŞ’ine de karşıyız. Terör terördür. Çorum’a son bir ayda 3 şehit cenazesi geldi. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Hepimizin çocuğu evladı var. Biz anaların hiçbir surette ağlamasını istemiyoruz. En kısa sürede terörün tamamen biteceğinden kimsenin şüphesi olmasın. Terör yuvaları dağılmış durumda. Ve biz bunun sonuna kadar peşini bırakmayacağız. 7 bölgesi, 78 milyonuyla tüm renkleri ile dünyanın en güzel ülkesine sahibiz. Mücadelemiz ülkemizin aydınlık geleceği içindir."
-"ÖNCELİĞİMİZ HIZLI TREN ALTYAPILI YÜK TRENİ ULAŞIMI"-
Çorum kent gündemine ilişkin yaptığı açıklamalarda Ceylan şunları dile getirdi:
"İktidarımız döneminde Çorum’a yaklaşık 15 katrilyonluk kamu yatırımı yapıldı. İlimiz devletten gerekli katkıyı alıyor. Ama bence bu yeterli değil. 60 km yakınımızda bir hava alanımız var. Fakat orta vade de Çorum’a gereksinim olduğu takdirde bir hava alanı yapılması gerekir diye düşünüyorum. Ama bizim için en öncelikli ihtiyaç hızlı tren alt yapılı yük treni ulaşımıdır. Bunun polemik konusu yapılmasına gerek yok. Şu anda Ankara, Delice, Sungurlu, Çorum, Havza, Samsun hattı mevcut. Şu an Delice’den sonra Yozgat Kayseri ve Sivas olarak gidiyor. Delice Çorum hattı ile ilgili olarak şunu söyleyeyim: 5 aşamalı bir proje bu. Şu an 4’üncü aşamasındayız. Fizibilite çalışmaları yapıldı. Proje aşamasındayız. Çünkü bu çok kolay bir şey değil. Hızlı tren uyumlu demiryolu yapmak kolay değil. Bu doğal olarak biraz zaman alacak. Ve son aşama ise ihale aşaması. Zaten bir önceki dönem hükümet projesinde olan bir programdı. Başbakanımızda açıkladı ilimize geldiğinde. ‘Çorum, mutlaka önümüzdeki süreç içerisinde demiryoluna kavuşacaktır."
-"KARAYOLU YATIRIMLARIMIZ TÜM HIZIYLA SÜRÜYOR"-
Ahmet Sami Ceylan, ilimizin ulaşım alanındaki kamusal yatırımlarına ilişkin verdiği bilgilere ek olarak şunları söyledi:
"Çorum Kırkdilim, Laçin, Osmancık, İskilip karayolları Cemilbey, Ortaköy yolu, Mecitözü Amasya arasındaki bağlantı yolları, Çankırı İskilip yolu gündemimizdedir. Bu yolların yapımı ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. İskilip yolu şu an başlamış durumda. Diğerleri de öyle. Çorum Laçin Osmancık arası ihalesi bitti. Şu anda ihaleye bir itiraz var. Değerlendiriliyor. Önümüzdeki yıl içerisinde o da yapılmaya başlanacaktır.
-"YENİ HASTAHANE ÖNÜMÜZDEKİ YILSONUNA YETİŞECEK"-
"Sağlıkla ilgili güzel işler yaptık" Ceylan, "Üniversitemizle entegre olduktan sonra hastanemiz bölgenin hasta alan gözde bir hastanesi oldu. Şehrin Ankara girişinde bulunan 800 yataklı hastane inşaatımızın yüzde 60’ı bitti. 2016 sonu itibariyle normal süresi içerisinde bitecek. Üniversite kampüslerimiz kuzey ve güney olmak üzere inşaatları devam ediyor. Çorum bizlerin ortak paydası. Ve daha güzel yatırımlar yapmaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.
-"ÇORUM’DA SULANABİLİR TARIM ARAZİSİ YÜZDE YÜZ OLACAK"-
İlimizde tarımsal kalkınmanın önemine değinen Ceylan, "Ben Ziraat Mühendisiyim. Çorum’un bir defa öncelikle sulanabilir tarım arazisinin şu anda yüzde 50 ye yakını sulanabiliyor. Biz iktidara geldiğimizde bu rakam 10 civarındaydı. Bizim öncelikle tarım arazisinin tamamını yani yüzde 100’ünü sulamamız gerekiyor. Özellikle Tımarlı projesi ile İskilip Uğurludağ ve Bayat bölgesindeki sulanabilir arazinin sulanması yine Osmancık tarafındaki projemiz devam ediyor. Cemil bey tarafında bir baraj düşünüyoruz. O bölge’nin sulanabilir arazisinin sulanması, Mecitözü’nde sulama göletleri yaptık. Tüm bunların faaliyete geçmesi ile sulanabilir alan oranımızla çiftçimizi kalkındırmadığımız sürece kendimizi kalkındırmayız. Çorum çiftçisi kalkınmadıkça Çorum’da kalkınmış sayılmaz" şeklinde kaydetti.
Program sonunda Çorum halkına birlik ve beraberlik mesajları veren Ceylan şunları söyledi:
"İlimizde olgunluk içerisinde demokratik bir seçim süreci geçirdik. Muhalefet partilerinin il ve ilçe yönetimlerine de teşekkür ediyorum. Güvenliğin sağlanmasında valimiz ve emniyet teşkilatımıza minnettarım. Hemşerilerimiz yeter ki bize güvensin. Yeter ki hoşgörülü ve samimi olalım. Hoşgörü ve samimiyet kardeşliğimizi kuvvetlendirir. Bir, iri ve diri olmaya her zamankinden çok ihtiyacımız var."
Uğur ÇINAR

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN