Paha biçilemeyen mühür kaçakçılardan çıktı

Paha biçilemeyen mühür kaçakçılardan çıktı
Paha biçilemeyen mühür kaçakçılardan çıktı

Çorum’da tarihi eser kaçakçılarına yönelik yapılan operasyonda, dünyada sadece iki adet bulunan 3 bin 600 yıllık “kral mührü” ele geçirildi. Mührün diğerinin de ise geçmişte Amerika’ya kaçırıldığı bildirildi.

Çorum Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarihi eser kaçakçılarına yönelik il merkezinde operasyon yaptı. H.A isimli şahsın Ankara’dan Çorum’a gelerek tarihi eser satacağı bilgisine ulaşan polis, 19 ZC 011 plakalı aracı takibe aldı. Araç, Ankara yolu üzerindeki Yaydiğin kavşağında durduruldu. H.A.’nın üzerinde yapılan üst aramasında, krem kutusunun içerisinden 1 adet üzerinde çeşitli figür ve rakamlar bulunan yarım ay şeklinde kulplu mühür, 2 adet sikke ve 1 adet yaklaşık 10 santim uzunluğunda demir tarihi eser ele geçirildi.

DEĞERİNE PAHA BİÇİLEMİYOR

Çorum Müze Müdürlüğü uzmanlarının yaptığı incelemede, tarihi mührün 3 bin 600 yıllık geçmişe sahip olduğu belirlendi. O dönemde kral ile katip arasında yapılan yazışmalarda kullanılan mührün dünyada sadece iki adet olduğu ortaya çıktı. Mührün çok değerli olduğu ve diğer eşinin ise geçmişte Amerika’ya kaçırıldığı bildirildi.

SERBEST BIRAKILDI

Polis tarafından gözaltına alınan H.A., “Tarihi Eser Kaçakçılığı” suçundan sevk edildiği adliyede ifadesinin alınmasının ardından serbest bırakıldı.

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN