RUHSATLI BİNADAKİ DERSLİKLER KAPATILDI

RUHSATLI BİNADAKİ DERSLİKLER KAPATILDI
RUHSATLI BİNADAKİ DERSLİKLER KAPATILDI

RUHSATLI BİNADAKİ DERSLİKLER KAPATILDI

Yapılan işlemin AYM ve Danıştay kararına aykırı olduğunu açıklayan kurum avukatı Nurullah Layık, “Müvekkil şirket bünyesinde fiilen zaten kapanmış olan ve yürürlükteki mevzuat çerçevesinde ruhsatı bulunan bina bünyesindeki boş derslikler kapatılmaya çalışılmıştır. Kaçak eğitim iddialarını da kabul etmiyoruz. Birkaç öğretim kurumuna yönelik olarak yapılan bu işlemler Anayasaya aykırı olup açıkça ayrımcılık, kin ve nefret suçunu oluşturmaktadır” dedi.

Öte yandan Valilik talimatında kapatılması istenilen Osmancık Caddesi üzerindeki özel eğitim kurumu belirtilen adreste bulunamadı. Adı geçen eğitim kurumuyla ilgili nasıl bir işlem yapıldığına dair her hangi bir açıklama yapılmadı.

Çorum’da geçtiğimiz Eylül ayında polis baskınına uğrayan 3 dershane, şimdi de Valilik talimatıyla mühürlendi. Dershanelerin daha önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yaptığı “okula dönüşüm” başvurusu da reddedilmişti.

Anayasa Mahkemesi ve Danıştay kararlarına rağmen dershaneleri kapatma girişimleri devam ediyor. Çorum’da, Özel Öğretim Kurumları Kanunu’ndan “dershane” tanımının çıkarılması gerekçe gösterilerek 3 dershane mühürlendi. Kent merkezi ile Alaca ve Osmancık ilçelerindeki 3 dershanenin okula dönüşmek için daha önce İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne başvurduğu ancak dönüşüm talebinin reddedildiği bildirildi.

Çorum Vali Yardımcısı Adem Saçan imzalı talimat gereği polis ekipleri ilk olarak Alaca ilçesindeki Özel Fem Dershanesi’ne gitti. Polis ekiplerine İlçe Milli Eğitim Müdürü Hürrem Dursun da eşlik etti. Çalışanların itirazlarına rağmen dershane binasının en dış kapısı mühürlendi. Yaşananlara tepki gösteren dershane yetkilileri, AYM ve Danıştay kararlarının tanınmadığını söylediler. İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne yaptıkları okula dönüşme başvurusunun reddedildiğini dile getiren yetkililer, mühürleme işleminin hukuksuz olduğunu dile getirdi.

AVUKATLARIN 4 SAATLİK MÜCADELESİ

Alaca’nın ardından bu kez Osmancık’taki Özel Ahi Fem Dershanesi mühürlendi. Mesai bitim saatinde ise polis ekipleri bu kez Çorum merkezdeki Özel Ahi Sevgi Çiçeği Anafen Dershanesi binasına geldi. Ekipler, Çorum Özel Eğitim Hizmetleri AŞ şirketinin de bulunduğu binayı komple mühürlemek istedi. Avukatlar, şirket merkezinin bulunması nedeniyle mühürleme işleminin hukuksuz olduğunu söyleyerek, yapılacak işleme karşı çıktılar. Bunun üzerine İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Yahya Çoban dershaneye gelerek binanın mühürlenmesini istedi. Şirket avukatı ve yetkililerinin 4 saatlik mücadelesi sonunda bina mühürlenmedi. Sadece sınıfların kapılarına mühür vuruldu.

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN