“Sağlıkta şiddet uygulayanlar tutuklu yargılansın”

“Sağlıkta şiddet uygulayanlar tutuklu yargılansın”
“Sağlıkta şiddet uygulayanlar  tutuklu yargılansın”

Sağlık-Sen Çorum Şubesi Basın ve İletişimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Hacı Nuri Lafcı sağlıkta şiddetle ilgili yaptığı açıklamada, "Konya’da PDR öğretmeni bir veli, özel bir hastanede görevli olan acil servis doktorunu hastanelik etti. Gözaltına alındıktan sonra, tutuklu yargılanması için yasa bulunmasına karşın tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Doktorumuza geçmiş olsun derken, saldırıyı kınıyoruz" dedi.
Sağlıkta şiddetin önüne geçilemediği, sağlık çalışanlarına yönelik şiddete bir yenisinin daha eklendiğini belirten Lafcı, "Konya’da PDR (Psikolojik Danışmanlık Rehberi) öğretmeni Erkan Y., çocuğunu götürdüğü hastanede, kendisine tedaviyle ilgili bilgi veren Acil Tıp Uzmanı Dr. Seval Türkan’ı darp etti.Kadın doktoru defalarca yumruklayan Erkan Y., hastane güvenlik görevlileri tarafından güçlükle sakinleştirilebildi. Yüzüne aldığı darbelerle kanlar içinde kalan Dr. Türkan'a ilk müdahale meslektaşları tarafından yapıldı. Ardından Meram Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne sevk edilen doktorun elmacık kemiğinde kırık, sol gözaltında 7 santimetre uzunluğunda kesik belirlendi. Türkan’ı darp eden ve polis tarafından gözaltına alınan PDR öğretmeni Erkan Y.'nin, ifadesi alındıktan sonra savcılık tarafından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldığı öğrenildi" şeklinde kaydetti.
Sağlık-Sen olarak, sağlıkta şiddetin önlenmesi için önleyici tedbirlerin yanı sıra, caydırıcı uygulamaların getirilmesini istediklerini belirten Lafcı, "Bu yönde, sağlıkta şiddet uygulayanların tutuklu yargılanmasını sağlayan yasanın çıkmasına öncülük eden sendika olarak, bu yasanın uygulanması ve şiddet uygulayanların tutuklu yargılanması konusundaki çağrımızı yineliyoruz. Sağlıkta şiddeti önlemek için toplumsal bilincin artması gerekmektedir. Ancak bu dönüşüm sağlanana kadar şiddeti önleyici tedbirler almadıkça ve şiddet uygulayanlara caydırıcı cezalar verilmedikçe, yapılan çalışmalar şiddeti önlemede yetersiz kalacaktır. Milletimize çağrımız, şiddet uygulayanlara ilk tepkiyi olay anında orada bulunan vatandaşlarımızın göstererek, sağlık çalışanlarına sahip çıkmasıdır. Sağlık çalışanları bu ülkenin her coğrafyasında, her türlü zorluğa ve yoğun çalışma şartlarına karşın sağlık hizmeti vermeye çalışmaktadır. Sağlık-Sen Çorum Şubesi olarak, Konya’da saldırıya uğrayan doktorumuza bir kez daha geçmiş olsun diyor, saldırıyı ve saldırıda bulunan kişiyi kınıyoruz" diyerek açıklamasını tamamladı.

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN