Şoförler ve veliler dikkat!

Şoförler ve veliler dikkat!
Şoförler ve veliler dikkat!

Çorum Taksiciler ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mehmet Gayretli, 2015-2016 eğitim öğretim yılında velilerin servislerde dikkat etmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.
Çorum Taksiciler ve Minibüsçüler Odası Başkanı Mehmet Gayretli 2015-2016 eğitim öğretim yılının başlaması nedeniyle bir mesaj yayımladı. Gayretli mesajında, servis sürücülerinin ve öğrenci velilerinin dikkat etmesi gereken konuları ele aldı. Okul servis araçlarının 12 yaşı aşmamış olması gerektiğine dikkat çeken Gayretli, araçların temiz, bakımlı ve güvenli durumda olması gerektiğini hatırlattı. Öte yandan servis şoförlerinin 5 yılda bir bedenen ve ruhen sağlık raporu alması gerektiğini dile getiren Gayretli, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
YÖNETMELİKLERE UYGUN OLUP OLMADIĞINI SORGULAYIN
"2015-2016 Yılı Eğitim Öğretim yılının tüm Esnafımıza ve yarınlarımız geleceği olan çocuklarımıza ve ailelerine hayırlı olasını dilerim. Çorum Taksiciler Minibüsçüler ve Servisçiler Esnaf odası olarak çocuklarımızın can güvenliği açısından son derece önemli bazı hususları, öğrencilerimizin ailelerine ve yetkililere bir kez daha hatırlatmak isteriz.İlk yapılması gereken okul servis araçlarının ve personelinin yönetmeliklere uygun olup olmadığını sorgulamaktır. Okul servis aracının yaşı 12’yi aşmamış olmalıdır. Taşıt içi düzeni sağlamak, okul öncesi eğitim ve ilköğretim öğrencilerinin inme ve binmeleri sırasında yardımcı olmak üzere bulundurulması zorunlu olan rehber personelin ise 22 yaşını doldurmuş ve en az lise mezunu olması gerekmektedir.
ARAÇLAR TEMİZ, BAKIMLI VE GÜVENLİ DURUMDA BULUNDURULMALI
Araçlar kanun ve yönetmeliklere uygun işaretler taşımalıdır. Servis hizmeti veren araç sahipleri can ve mal güvenliğini sağlamak amacı ile gerekli önlemleri almış olmalıdır. Bu kapsamda taşıtın cam ve pencereleri sabit olmalı, iç düzenlenmesinde yaralanmaya neden olabilecek demir aksam yumuşak bir madde ile kaplanmalıdır. Araçlar temiz, bakımlı ve güvenli durumda bulundurulmalı, altı ayda bir yetkili ve yeterli servislerde bakım ve onarımları yapılmalıdır. Servis araçlarının kapıları iniş ve binişlerde güvenli ve emniyetli olmalı, kapıların hâkimiyeti sürücüde olmalıdır. Taşıtlarda her öğrenci için standarda uygun emniyet kemeri bulunmalı ve kullanımına dikkat edilmelidir. Servis için kullanılan taşıtlarda görüntü cihazları ve müzik sistemi kullanılmamalıdır. Bu araçların teknik özellikleri ile yerleşim şeması, araç içinde görülür bir yere asılmalıdır.
ŞOFÖRLER BEDENİ VE PSİKOTEKNİK AÇIDAN SAĞLIKLI OLMALI
Şoförler öğrencileri gideceği güzergâhta, rahat, güvenli bir şekilde kanun ve yönetmeliklere uygun olarak taşımakla yükümlüdürler. İlgili yönetmeliklere göre okul servis şoförleri, 26 yaşından gün almış, E Sınıfı Sürücü Belgesi için 5 yıllık, B Sınıfı Sürücü Belgesi için 7 yıllık sürücü belgesine sahip olmanın yanı sıra, her beş yılda bir şoförlük mesleği bakımından bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili sağlık kuruluşlarından almış olmalıdırlar.
ÖĞRENCİLERE İYİ ÖRNEK OLUN
Giysileriniz temiz ve ütülü olsun, sakal tıraşı olun.Kesinlikle sigara içmeyin.Tespih, zincir gibi nesneler kullanmayın.Öğ¬ren¬ci¬ler¬le ile¬ti¬şim ku¬rar¬ken;la¬uba¬li dav¬ra¬nış¬lar-dan ka¬çı¬nın, şa¬ka yap¬ma¬yın, ko¬nu¬şur¬ken ar¬go söz¬cük¬ler kul¬lan¬ma¬yın.Öğ¬ren¬ci¬le¬rin alış¬ve¬riş ve ben¬ze¬ri ne¬den¬ler¬le ara¬cı dur¬dur¬ma ta¬lep¬le¬ri¬ni kar¬şı¬la¬ma¬yın.Öğ¬ren¬ci¬ler-den baş¬ka kim¬se¬yi ta¬şı¬ma¬yın.Öğrencilerle sarılma, kucaklaşma, öpme ve benzeri fiziki temaslarda bulunmayın.Giyim-kuşam, kılık-kıyafet, konuşma ve davranışlarla öğrencilere iyi örnek olun.Hangi sebeple olursa olsun, öğrencilere fiziki müdahalede ya da kaba muamelede bulunmayın.Öğrencinin kendisi, ailesi, arkadaşları, tuttuğu takım vb. değerleri ile ilgili hiçbir koşulda olumsuz şeyler söylemeyin.Öğrencilerin belirtilen güzergâh dışında farklı yerlerde inme taleplerini kabul etmeyin.
KIŞ LASTİĞİ TAKMA ZORUNLULUĞU
1 Aralık’tan itibaren bütün ticari araçlara kış lastiği takma zorunluluğu gelmiştir. Bütün araçlarda olması gereken özellikleri bakanlık bir genelge ile nasıl olacağını belirtmiş bulunmaktadır. Bu yüzden bütün araç ticari araç sahipleri araçlarını bu genelgeye istinaden trafiğe donanımlı bir şekilde çıkmaları gerekmektedir. Kış lastiği takması gereken ticari araç sahipleri bu kurala uymaz ise 519 TL idari trafik cezası ile karşılaşacaklardır.Kış lastiği takma zorunluluğu uygulaması 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında uygulanır. Ülkemizde aynı anda aynı iklim şartları yaşanmadığından bu süreler Bakanlıkça belirlenen artırımlı sürelerle sınırlı olmak üzere şehir içi taşımacılıkta kış lastiği uygulaması ile ilgili hususlar ortalama yerel sıcaklıklar dikkate alınarak ilgili Valiliklerce belirlenebilir. İlimizdeki Servis araçlarına 5392 Sayılı Belediye kanunun 15 maddesi gereği 2010 yılında Yönetmelik çıkartılmış olup belli bir düzen intizam içerisine sokulmuş olup ‘S’ plaka uygulamasına geçilmiştir. Çorum Valiliğimiz Belediye Başkanlığımız Emniyet Müdürlüğümüzün desteleriyle Çorumda Servis Taşıma işi belli bir standarda kavuşmuştur."

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN