TV sansürü hukuksuz” dedi, Çorum’a sürüldü

TV sansürü hukuksuz” dedi, Çorum’a sürüldü
TV sansürü hukuksuz” dedi, Çorum’a sürüldü

Bugün TV ve Samanyolu Yayın Grubu’na ait kanalların Digitürk’ten çıkarılmasını ‘hukuksuz’ bulan Mersin 1. Tüketici Mahkemesi Hakimi Mustafa Çolaker, HSYK tarafından Çorum’a sürüldü.

Hakim Mustafa Çolaker, Bugün TV ve Samanyolu Grubu’na ait kanalların Digitürk platformundan çıkarılması kararını ‘hukuksuz’ bularak kararın iptaline hükmetti. Bunun üzerine HSYK, Çolaker hakkında inceleme başlattı. Çolaker, geçici yetki ile Çorum’a sürüldü. Geçtiğimiz günlerdeki toplantısında Çolaker’in verdiği kararı değerlendiren HSYK 3. Dairesi, Çolaker’i araştırmak üzere müfettiş görevlendirdi. Müfettişlerin raporunu değerlendirecek olan 3. Daire, gerektiğinde Çolaker hakkında soruşturma izni de verebilecek.

Karara tepki gösteren hukukçular, Anayasa’nın 138. maddesinde yer alan ‘yargıçların bağımsızlığı ve tarafsızlığı’ ilkesinin çiğnendiğini kaydetti. Bundan sonra hakimlerin tarafsız karar vermesinin zor olduğuna dikkat çekti.

HAKİMLERE BASKI VE TACİZ SUÇTUR

HSYK’nın kararını adalet.org sitesinde eleştiren Zonguldak Hakimi Kemal Karanfil, “Bu ne demek oluyor? Zonguldak’ta da benzer dava var. Şimdi ne yönde karar vereceğimi HSYK’dan mı soracağım?” dedi. Karanfil, Twitter’dan yaptığı açıklamada ise “Doğru ise yargıya karşı suç işleniyor. Zira hâkim ve savcılar görevlerinde bağımsızlar. Onlara kimse emir ve talimat veremez. Kararlarından dolayı baskı ve taciz suçtur.” dedi.

Adana Baro Başkanı Mengücek Gazi Çıtırık korku, baskı, tehdit, sürgünlerle, görevini yapan insanların mesleklerinden soğutulduğunu söyledi. Çıtırık şunları kaydetti: “Bugün maalesef siyasi iktidar ve siyasi iktidarın emrindeki HSYK da bu doğrultuda devam etmekte. Yargıyı kendi içerisinde bölerseniz, verdiği kararları bu şekilde ayrıştırırsanız, vatandaşın olmayan güveni de ortadan kalkacaktır. Adalet sadece mahkeme duvarlarında ‘Adalet mülkün temelidir’ şeklindeki sözde kalacaktır.”

TÜKETİCİ HAKLARI AYAKLAR ALTINDA

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı Turhan Çakar, hâkimin böyle bir karar sebebiyle sürgün edilmesinin korkunç bir durum olduğunu söyledi ve ekledi: “Çok düşündürücü bir durum. Her şeyin bittiği bir nokta. Halktan yana, doğrudan yana karar veren hâkimler sürülecekse, hâkimler korkarak doğru karar vermezler. Sürülme nedeni bu ise yargı, hukuk, adalet kuralları ve tüketici hakları, ayaklar altına alınmıştır.” (Zaman)

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN