Vali Kara’dan hava kirliliği uyarısı!

Vali Kara’dan hava kirliliği uyarısı!
Vali Kara’dan hava kirliliği uyarısı!

Vali Ahmet Kara yaptığı açıklamada 2015-2016 kış dönemi öncesinde çevre ve insan sağlığını korumak üzere hava kirliliğinin yaşanmaması açısından alınması gereken önlemler hakkında bilgi verdi.
Resmi Gazete’ de yayımlanarak yürürlüğe giren Hava Kalitesi Değerlendirme ve Yönetimi Yönetmeliğine göre Hava Kirliliği Sınır Değerlerinin her yıl kademeli olarak azaltıldığını kaydeden Vali Kara, "Bu nedenle 2014 yılında 225 mikrogram/metreküp olan kükürtdioksit (SO2) sınır değeri 2015 yılında 200 mikrogram/metreküp değerine, 2014 yılında 90 mikrogram/metreküp olan Partikül Madde sınır değeri 2015 yılında 80 mikrogram/metreküp değerine düşecektir. Hava Kirliliği 1. Derecede kirli iller arasında bulunan İlimizde Ekim 2015’den itibaren hava kirliliğinin azaltılması ve bu kirlilikten kaynaklı solunum yolu hastalıklarının önlenmesine yönelik olarak Valiliğimiz ve İl Müdürlüğümüz bünyesinde çalışmalar ve denetimler artırılacak olup, buna ilişkin Çorum Temiz Hava Eylem Planı (THEP)18.12.2014 tarihinde hazırlanmış olup, 2014-2019 yıllarını kapsamaktadır.
Baca ve kazan temizlikleri, kalorifer tesisatları ile bakımları yapılmalı, kaloriferler mutlaka "Ateşçi Belgesi" olan kişilerce yakılmalıdır. Bilindiği üzere İlimiz merkezinde doğalgaz bulunduğundan, doğalgaz kullanımı ile doğalgaz olmayan bina ve konutlarda İlimiz Mahalli Çevre Kurulu tarafından izin verilen yakıtlar kullanılmalıdır. Yanık yağ, lastik, kablo, boyalı odun, plastik, boyalı ürünlerin ısınma amacıyla yakılması kesinlikle yasak olup yakanlar hakkında 2872 sayılı Çevre Kanunu gereğince idari para cezası uygulanacaktır. Dış ortam sıcaklığı (gece ve gündüz) 15 0C’nin altında olduğu günlerde soba ve kaloriferlerin yakılması, işyerlerinde, bina iç ortam sıcaklığı 18 0C, konutlarda ise 20 0C’den yukarı olmayacak şekilde ayarlanmalı, hastane, yatılı ve gündüzlü okullar, öğrenci yurtları, yaşlı ve güçsüz bakımevleri, kreşler, terminaller ve kolluk güçleri binalarında iç ortam sıcaklığı 20 0C’den yukarı olmayacak şekilde ayarlanmalıdır" dedi.
Isınma Kaynaklı hava kirliliğine neden olanlara 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 20. Maddesinin (c) bendi gereği her bağımsız bölüm için 575 TL (Apartmanlarda daire sayısı X 575 TL) idari para cezası uygulanacağını kaydeden Kara, "Araçlarının egzoz emisyon kontrollerini yaptırmayan araç sahiplerine 2872 sayılı Çevre Kanununun 20.maddesi gereğince; 963 TL idari para cezası uygulanacaktır. İlimizde Hava kalitesi ölçümleri ilimizde, 3 istasyon tarafından ölçülmektedir. Ölçümler www.havaizleme.gov.tr internet adresinde yayımlanmaktadır ve kullanıma açıktır. Ölçümler saatlik ve günlük olarak kaydedilip değerlendirilebilmektedir. 1-İstasyon: Atatürk Anadolu Lisesi bahçesinde, 2-İstasyon: Mimarsinan Mah. 21.Sokakta bulunan belediye parkında ve 3-İstasyon: Bahabey Caddesi, Fuarium Marketi önünde yer almaktadır.
Havası daha temiz ve daha sağlıklı bir ortamda yaşamak için hava kirliliği konusunda tüm vatandaşlarımızı daha duyarlı olmaya ve yukarıda belirtilen önlemleri almaya davet ediyorum" ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN