Basın Müdürünün şaşırtıcı ataması... Kapanmıyoruz....!

Basın Müdürünün şaşırtıcı ataması... Kapanmıyoruz....!
Basın Müdürünün şaşırtıcı ataması... Kapanmıyoruz....!

Çorum’un en tecrübeli birim Müdürlerinden Mehmet Çelik’in başka bir göreve atanması Basın camiasında şaşkınlıkla karşılandı. Mehmet Çelik, özellikle valilik bünyesi başta olmak üzere Çorum adına olası yaşanabilecek bir çok olumsuzlukları önleme adına ikili diyaloglar ile bugüne kadar olumlu tesir etmiş bir isimdir. Mehmet Çelik bey, Basın camiası tarafından ayrımsız olarak tamamının saygı ve sevgisini kazanmıştır. En önemlisi branşında bu denli tecrübeli bir müdürü başka göreve atayarak yerine ( Kişiliği karaketeri asla tartışılmayacak olan fakat basın konusunda ise hiçbir tecrübesi bulunmayan ) bir ismin getirilmesi izaha muhtaçtır. Ve gerçekten şaşırtıcıdır. Osmancıkta yapılan İmam hatip okulu adına Vali bey tarafından‘ Ayakkabı kutularından çıkan paralar ile bu okul yapılıyor’ açıklaması kamuoyunda ne denli şaşkınlıkla karşılanmış ise, bu atama da o denli şaşırtmıştır. İlla o denli bir açıklama yapılacaksa‘ Ayakkabı kutularından çıkan paralar ile ilgili açıklama bölümü’siyasilerin sahasına girmektedir. Siyasilerin dahi yapmadığı bu yöndeki açıklamayı Vali beyin yapması gerçekten manidar karşılanmıştır.
Çorumda günlük Baskılı yayın yapan ve Resmi ilan hakkı bulunan 7 yerel gazeteden Dost Haber, Kent Haber, Tek Yıldız ve Çorum gazetesi olmak üzere 4 Gazete Günlük ve Haftalık yayınlarından ‘ Feragat ettiler.’ Günlük yazılı yayından feragat ettiğimizi duyunca çok sayıda okurumuz ve dostlarımız neden günlük gazeteyi bırakıyorsunuz bırakmayın düşüncesi ile bizi aradı. Ayşegül hanım, Sadık amca, hatta Öğretmenler evinde günlük olarak gazetemizi takip ettiğini ifade eden emekli bir Öğretmen ve boyacı Ünal dan tutunuz bir iş adamı dostumuzun arayarak konu maddi sıkıntı ise, ‘Yıllık bana10 Bin lira yaz. 3 arkadaşımızda aynı şekilde destek için hazır’ diyenlere de ayrıca şükranlarımızı sunuyoruz. Biz asla maddi çıkar peşinde koşmadık. Niyetler amellere göredir. Bugüne kadar olduğu gibi aynı şekilde özgür ve cesur yayın ilkemiz olacağından kimsenin de kuşkusu olmasın. Belki çalışma tempomuzu Rölantı ya alarak biraz dinleneceğiz! ‘Gönül yorgunluğu malesef hiçbir şeye benzemiyor’ sadece bu başlık altında dahi kalın bir kitap yazabilirim.
Her şeyden önce şu konuyu vurgulamakta fayda var. Tek Yıldız Gazetesi ve diğer gazeteler kapanmıyorlar. Tek Yıldız Gazetesi olarak biz alt yapı güçlendirme çalışmaları devam eden İnternet sitemizde günlük olarak yayınımız devam edecektir. yazılı olarak ise, ayda 2 veya 3 kez çıkmak adına planlama görüşmelerimiz ise devam ediyor. Biz bugüne kadar olduğu gibi bugünden sonra da çizgimizden sapmadan gazeteciliğimize devam edeceğiz. Konu ile ilgili olarak çok sayıda telefon geldi. Bu feragat kararının bir çok nedeni var. Biz Tek Yıldız Gazetesi olarak ‘Kalabiliriz veya Feragat edebiliriz dedik.’ 4 gazetenin feragat etmesi ile birlikte yeni yayın hayatına başlayacak olan bir gazetenin resmi ilan alma hakkı kazanması adına gerekli şartları başarılı bir şekilde yerine getirerek 36 aylık süreyi tamamlaması gerekecek. Bu denetimler ile v.s. 40 ay gibi süreyi bulacak. Ve başarı ile tamamlar ise Resmi ilan hakkı kazanabilecek. 3 değil de 4 gazete günlük yayın için kalsaydı bu mümkün olmayacaktı. Manşet gazetesine feragat siz edecekseniz, biz kalabiliriz teklifini sunduğumuza kendileri de şahittir. Biz her şeyden önce neyin hayır ve şer olabileceğini bilemeyiz. Biz ancak konunun birinci muhatapları ile istişare ederiz. Kararın sonucunu ise Allah’a havale ederiz. Herşeyden önce Gazetecilik adına Kamuoyu şunu çok iyi bilmelidir. En fazla denetlenen ve çilesi fazla olan meslek Gazeteciliktir. Asla iki günü birbiri ile aynı olmayan ve bu kadar fazla denetime açık ikinci bir meslek yoktur. Sabah Okurlar ile başlayan denetim, Basın İlan kurumu, Savcılık makamı ve konunun muhatapları ile devam eder gider. Diğer yandan Çorumda son 15 yıldır yıllık Abone bedeli hala 100 Tl dir! ‘ ‘Bir gazeteye herhangi bir kişi 365 gün de değil, sadece 300 gün olmak üzere her gün gitsin ve selam versin. Hayırlı işler desin. Ve 300 gün sonra gidip 100 Tl alsın vermiyorum diyen gazete olmaz’ Bazı konularda kendi mesleğimiz ile ilgili olarak ’ Kral Çıplak’ diyecek kadar mert ve dürüst olduğumuzu da bilenler bilir. Çorumun basınını bölgede ve birçok il ile mukayese ederek övenler, Çorum basınını örnek gösterenler aynı örneği malesef destekleme noktasında gösteremiyorlar ve aciz kalıyorlar. Gazetecilikte genelde siyasi seçimler öncesi para kazanma zamanı olarak kabul edilir. Çorum örneğinde ise son seçimlerde en güçlü parti AKP adına belediye ‘ Özel kalemden aranılarak 10 tam sayfa ilan karşılığı adına 3 Bin Tl ödenecek’ dendiğini de biliyoruz. Bu acı örnek bile önemli bir göstergedir. Çorumda bir gazete çok önemli böyle bir seçim adına yaklaşık 5 bin TL.civarından fazla para almadığından asla kuşkunuz olmasın. Trabzonda haftalık bir gazetenin seçimlerde 50 Bin Tl. Üzerinde bedel aldığı bilgisine de sahibiz! Çorumda Televizyon, Yazılı basın interektif basın olmak üzere kimlerin nasıl bir gazetecilik yaptıkları da kamuoyunun taktirlerindedir.

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN