Çorum MTAL’in 2 AB projesine onay

Çorum MTAL’in 2 AB projesine onay
Çorum MTAL’in 2 AB projesine onay

Çorum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Avrupa projelerinde başarıları devam ediyor. Okulun Erasmus+ kapsamında iki projesi daha kabul edildi.
Çorum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları kapsamında bu güne kadar yürüttüğü AB projelerine, 2 yeni proje daha ekledi.
2015 yılı Teklif Çağrısı Döneminde Erasmus+ Ana Eylem 1- Bireylerin Öğrenme Hareketliliği Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği faaliyeti kapsamında sunulan "Avrupa Ülkelerinde Sürdürülebilir Mesleki Eğitim Stajı" isimli proje kabul edildi. Proje kapsamında, Çorum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde eğitim gören, Makine Teknolojisi alanından 25 öğrenci ve beraberinde 2 refakatçi öğretmen, Tesisat Teknolojisi ve İklimlendirme alanından 20 öğrenci 2 refakatçi öğretmen, Tokat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Makine Teknolojisi Alanından 10 öğrenci ve beraberinde 1 refakatçi öğretmen, Adapazarı Fatih Mesleki Teknik Anadolu Lisesi, Metal Teknolojileri alanından 10 öğrenci beraberinde 1 refakatçi öğretmen, Avrupa ülkelerinde CNC Operatörlüğü ve Doğalgaz Boru kaynakçılığı alanlarında ilgili işletme, kurum ve kuruluşlarda 4 hafta süre ile staj yaparak mesleki bilgi beceri ve tecrübelerini artıracaklar.
Proje sahipliğini ve koordinatörlüğünü Çorum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin yaptığı projenin yerel ortaklarını, Tokat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Adapazarı Fatih Mesleki ve Anadolu Lisesi, yurt dışı ortaklarını ise Almanya, ve Macaristan’ da oluşturuyor. Projenin bütçesi 150 bin Euro olup, proje çalışmalarının bütün masrafları AB tarafından karşılanacak.
Çorum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin ayrıca; Adapazarı Mesleki Eğitim Merkezi ile ortak hazırlanan " AB ülkelerinde Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Yöntemlerinin İncelenmesi " projesi de kabul edildi. Bu projelerle birlikte, Çorum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin 2015 yılı içerisinde kabul edilen proje sayısı 2’ye çıktı.
Kabul edilen "AB ülkelerinde Mesleki Yeterlilik ve Belgelendirme Yöntemlerinin İncelenmesi " isimli AB projesi kapsamında, Çorum Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden; 4 öğretmen, Avrupa ülkelerine giderek proje çalışmalarına katılacaklar.
Proje ile ilgili açıklama yapan Okul Müdürü İbrahim Ayaz, "2015 yılı Teklif Çağrısı döneminde Erasmus+ Mesleki Eğitim Öğrenici ve Personel Hareketliliği projeleri kapsamında, Türkiye genelinde toplam 1944 hareketlilik projesi hazırlanarak Ulusal Ajansa sunulmuş, bu projelerden 209 proje desteklenmeye değer bulunmuştur. Okulumuzun içerisinde yer aldığı 2 projede, 2015 yılında Türkiye genelinde kabul edilen bu 209 proje arasına girmiştir.
Avrupa Birliğinin mali desteği ile Uluslararası ölçekte projeler gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Bu yıl kabul edilen projelerle Okulumuz, ilimizdeki Meslek Liseleri arasında en fazla AB projesi yürüten tek okul olduğunu bir kez daha gösterdi. Bu hem ilimiz için hem de Okulumuz için oldukça gurur vericidir. Okulumuz AB projelerinde oldukça tecrübeli hale gelmiştir. Katılımcı öğretmen ve öğrencilerimizin mesleki bilgi ve tecrübeleri, motivasyonları artmıştır. Mesleki eğitimde kalitenin artırılması, öğrencilerimizin AB ülkelerinde staj eğitimi yapması ve aynı zamanda bölgemizin gelişimine katkı için AB çalışmalarımız devam edecektir. Projelerimize destek veren Sayın Valimize, Milli Eğitim Müdürlüğümüze, projede emeği geçen arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum" dedi.

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN