“Geleceğin teminatı olan genç nesil hızla dengesini kaybediyor”

“Geleceğin teminatı olan genç nesil hızla dengesini kaybediyor”
“Geleceğin teminatı olan genç  nesil hızla dengesini kaybediyor”

Hitit Üniversitesi Rektörlük toplantı salonunda "Türkiye’de Yeni Kuşaklar: Ş Kuşağı-Kuşak Çatışmaları ve İş Dünyası İçin Çözüm Önerileri" konulu konferans düzenlendi.
Konferansa Vali Yardımcısı Savaş Tuncer, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Çetin Başaranhıncal, Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretim görevlileri ve davetliler katıldı.
Program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Açılış konuşmasını Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan yaptı. Daha sonra sırasıyla Fikret Tepençelik ve Vali Yardımcısı Savaş Tuncer kısa birer konuşma yaptılar. Açılış konuşmalarının ardından davetlilere "Türkiye’de Yeni Kuşaklar: Ş Kuşağı-Kuşak Çatışmaları ve İş Dünyası İçin Çözüm Önerileri" konulu konferansı Akın Başal verdi.
X-Y-Z kuşaklarının artık dilimize pelesenk olduğunu kaydeden Başal, "İK’cılar ve yönetim danışmanlarının dilinden düşürmediği bu kavramlar orijinal isimleriyle günlük hayatımıza çoktan yerleşti. Amerikan literatüründen en ince detayına kadar hatim ettiğimiz bu kuşaklar şimdi ilk defa Türk bakış açısıyla anlatıldı" dedi.
Hatta her kuşağın ismini ve tarih aralığını da Türkiye’nin sosyo ekonomik tarihine uygun şekilde belirlendiğini ifade eden Başal, "İş dünyasında yavaş yavaş etkisini hissettirmeye başlayan Z Kuşağı hakkında daha önce bir yazı yazmıştım. Zengin özellikleriyle gerçekten adımlarını sağlam atan bir nesil geliyor. Z Kuşağı için şımartılmış çocuklar yakıştırmasını yapılmıştır. Eğitimlerinde kuşak çatışmalarıyla ilgili gördüklerinden duyduklarından dolayı yeni neslin daha çok negatif özelliklerine vurgu yapılmış oysa çok olumlu yönleri şirketlere gelecekte fark yaratacak özellikleri de var. Bununla birlikte, iş dünyasında halihazırda bir arada çalışan ve çok farklı özellikler ve alışkanlıklara sahip üç kuşak (Babyboomer-X-Y Kuşakları / Sandviç-Köşe Dönmeciler-Yenilikler Kuşakları) kaçınılmaz olarak bir çatışma ortamı yaratıyor. Birbirini anlamada güçlük çekiyor, iş yaparken birbirlerinden yararlanacakları, güç alacakları yerde sürtüşme yaşıyorlar" şeklinde kaydetti.
Başal, "ABD’den başlayarak tüm dünyaya yayılan tarihte eşi benzeri görülmemiş kitlesel bir yozlaşma ile karşı karşıyayız. Geleceğin teminatı olan genç nesil şaşırtıcı bir hızla dengesini kaybediyor. Ciddi manada ruh sağlığını yitiriyor. Anlaşılan şu ki eğer acil tedbirler almazsak gittikçe yalnızlaşan aşırı bencil, zevk perest, kaygılı, öfke ve nefret dolu bir insanlığa doğru doludizgin gidiyoruz. Bu çocuklar evlenmeyecek, aile kuramayacak, istikrarlı bir şekilde çalışamayacak ve medyanın kendilerine sunduğu hayali değerlerle yetinecekler. Tüm dünya sessizce ama kesin bir şekilde açık hava tımarhanesine dönüşüyor" şeklinde konuştu.
Konferansın ardından Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, "Türkiye’de Yeni Kuşaklar: Ş Kuşağı-Kuşak Çatışmaları ve İş Dünyası İçin Çözüm Önerileri" konulu konferansı veren Akın Başal’a teşekkür plaketi verdi.
Yılmaz MERT

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN