Kampüste bisiklet rüzgarı

Kampüste bisiklet rüzgarı
Kampüste bisiklet rüzgarı

Sağlık Bakanlığı’nca ‘Haydi Harekete’ sloganıyla başlatılan Bin bisiklet hediye kampanyası kapsamında Hitit Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu öğrencilerine 40 adet bisiklet verildi.
Rektörlük binası önünde düzenlenen bisiklet dağıtım törenine Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Dr. Ömer Sobacı, Sağlık Müdürü Dr. İsmail Yücel, Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Barış, BESYO yöneticileri ve öğrenciler katıldı. Bisiklet dağıtım töreninde açıklamalarda bulunan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Barış, "Kentleşmenin getirdiği sorunlardan birisi de insanın doğa ile irtibatını kesmiştir. İnsanı spor yapmak için hareket yapmak için kapalı mekanlara hapsetmiştir. Tabi insan fıtratı gereği doğa ile iç içe olmayı seven ve bundan hoşnut olan bir yapısı var. Üniversitelerimizin de eğitimin yanı sıra ulaşım, barınma, spor çağdaş ve alt yapısal olanakları da barındırması gerekiyor. Kampüsün henüz planlama aşamasındayken bisiklet yolları planlayan ve programlayan sayın Rektörümüzü bu duyarlılığından dolayı tebrik ediyorum. Tüm öğrencilerimiz ve halkımız adına rektörümüze teşekkür ediyorum. Bunun çağdaş bir yönetim anlayışı gereği olduğunu düşünüyoruz. Bizim amacımız halk sağlığı müdürü olarak sadece bisiklet dağıtmak değil, sağlıklı yaşam kültürünü, hareketli yaşam kültürünü toplumumuza yerleştirmektir. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.
Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan ise, "Üniversite olarak birçok eğitim faaliyetleri içerisinde olsak da üniversitenin topluma her konuda örnek olması gerektiğine inanan bir yönetim anlayışı ile hareket ediyoruz. Şuan bulanmakta olduğumuz kuzey kampüsünün içerisinde 6 km bisiklet yolu olan bir güzergah tanımladık. İnşaatı halen devam eden Sağlık ve Spor Akademimiz bittiğinde inşallah bu konuları daha sağlıklı bir biçimde ele alacağız. Kampüs olarak da biz burayı yeşil kampüs olarak belgelendirmek üzereyiz. Türkiye’de çok nadir olan bir konu bu. Biliyorsunuz enerji konusunda da kendi elektriğimizi üretiyoruz, ürettiğimiz elektrikten çıkan gazla da ısınma ve soğutmamızı sağlıyoruz. Her anlamda biz üniversitemizi farklı bir yönetim anlayışıyla yönetmeye çalışıyoruz. Hitit Üniversitesinin kampüsünün geç kalınmışlığını biz avantaja çevirdik. 2015 yılında en iyi nasıl oluyorsa üniversite ve kampüsümüzü biz o şekilde modelledik. 2 yıl sonrasını değil, 50 ya da 100 yıl ötesini hesap ederek projelerimizi yapıyoruz. 2 ya da 3 yıl önce daha ortada bu projeler yokken biz üniversitemizin projesine bisiklet yolu koymuştuk. Bu doğal olarak olması gereken birşeydi. Halk Sağlığı Müdürlüğü’ne de biz teşekkür ediyoruz. Burada da böyle bir çalışmanın olması mutluluk ve gurur verici. Bu konuda halkı bilinçlendirmek için bizlerin üzerine düşen görevleri her zaman yapmaya da hazır olacağız" diyerek sözlerini tamamladı. Bahadır YÜCEL

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN