Karadeniz bölge otelcileri Samsun’da toplantı

Karadeniz bölge otelcileri Samsun’da toplantı
Karadeniz bölge otelcileri Samsun’da toplantı

Karadeniz bölgesinde Amasya, Artvin, Bartın, Bayburt, Bolu, Çorum, Düzce, Giresun, Gümüşhane, Karabük, Kastamonu, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Trabzon, Zonguldak illerinde 2013 yılında faaliyet göstermeye başlayan Karadeniz Turisttik İşletmeciler Derneği KATİD bölgeden gelen 45 otelci ile Kültür ve Turizm İl Müdürlerinin katılımı ile Samsun North Point Hotel de toplandı.
KATİD’ten konu hakkında yapılan açıklamaya göre bölge sorunlarını ve taleplerini Ankara’ya iletme konusunda etkin olan KATİD Başkanı Murat Toktaş "Şimdiye kadar geç kalınmış bir örgütlenmeyi zorda olsa başardık. Son 2 yıldır turizm konuşulan her yerde Karadeniz bölgesi de konuşulmakta görüşleri alınmakta sorunları masaya yatırılmaktadır. Kısa sürede bakanlık onaylı bir dernek olmayı başaran KATİD ayrıca Türkiye Otelciler Federasyonuna da üye olarak etkinliğini daha da arttırmıştır" dedi.
BAŞBAKAN DAVUTOĞLU’NA BÖLGE SORUNLARI ANLATILDI
2015 yılında yapılan KATİD ve TUROFED çalışmalarından bahseden Murat Toktaş "Bu yıl sayın Başbakanımız Ahmet Davutoğlu’na, Turizm, Çalışma ve Ekonomi Bakanlarına sektör ve bölge sorunlarını içeren sunumlar yaptık. Bununla birlikte içinde çözüm önerilerinin ve sektör beklentilerinin bulunduğu raporları da paylaştık.
Ayrıca, çeşitli bakanlık genel müdürlükleri ile mevzuat değişiklikleri için kurulan istişare toplantılarında bulunarak sektörle birlikte Karadeniz bölgesinin sorun ve ihtiyaçlarını üst düzeyde dile getirme imkânı bulduk" ifadelerini kullandı.
YAKALANAN TREND DOĞRU YÖNETİLMELİ
Bölge için önemli olanın destinasyon pazarlaması olduğunu belirten Murat Toktaş " İl bazında yapılan tanıtımlar yetersiz kalmakta ve karşı tarafın çok fazla ilgisini çekmemektedir. Bizim bölgeyi bir bütün olarak pazarlıyor olmamız elimizi güçlendirecek ve ilgiyi arttıracaktır. Son yıllarda körfez ülkelerinden yoğun bir ilgi gören bölge, illere gelen misafirlere gereken önemi göstermeli . Şuan lokomotif olan Arap pazarını üzmememiz bizim orta vadede ekonomik kalkınmamız için çok önemli" dedi.
YAYLALAR BİZİM SERMAYEMİZ
Arap pazarının yoğun ilgisi ve yurt içi pazarlarında yayla turizmine ilgi duyması ile yaylalarda yoğun bir yapılaşma olduğunu belirten KATİD Başkan yardımcısı Ali Şahin "Doğal güzelliklerimiz ve yeşil yaylalarımız sayesinde talep gören doğu Karadeniz bölgesindeki yapılaşmalar ciddi sorun olmakta. Oralarda hizmet vermeye çalışan bakanlık ve belediye kayıtlı olmayan bu nedenle kontrol edilmeyen tesisler doğaya zarar vermektedir. Ayrıca, işletme kalitesini düşürüp sağlıklı fiyat politikası uygulamayarak şikâyet almamıza sebebiyet veriyor. Bu sorunların bir an önce çözülmesi ve gereken tedbirlerin alınması gerekiyor" şeklinde kaydetti.

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN