“Nüfus hızla artıyor istihdam için yeni projeler yapılmalı”

“Nüfus hızla artıyor istihdam için yeni projeler yapılmalı”
“Nüfus hızla artıyor istihdam için yeni projeler yapılmalı”

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği’nin (MÜSİAD) alt kuruluşu olan Genç MÜSİAD’ın Çorum Şubesi Yönetim Kurulu Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ı ziyaret etti.
Hitit Üniversitesi basın biriminden ziyaret hakkında yapılan açıklamaya göre Genç MÜSİAD’ın yürüttüğü çalışmalar hakkına bilgi veren Genç MÜSİAD Çorum Şube Başkanı Alper Tığlı, üniversitedeki gelişmelerin Çorum’da herkesi olduğu gibi Genç MÜSİAD’ı da çok ilgilendirdiğini ifade etti. Üniversitenin, STK’larla yakın diyalog içerisinde hareket etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Tığlı, "Hitit Üniversitesi’nin genelde toplumun her kesimiyle, özelde de sanayi ile yapmış olduğu işbirlikleri büyük önem arz ediyor" diyerek üniversitenin ile İlin gelişimine katma değer sağlayacak her türlü projeyi gerçekleştirmeye hazır olduklarını vurguladı.
Genç MÜSİAD platformu olarak yapacakları çalışmalarda üniversitenin görüşlerini çok önemsediklerini ve ilk olarak ‘Girişimcilik’ konusu olmak üzere pek çok farklı alanda ortak etkinlik yapmak istediklerini belirten Tığlı, üniversitede yürütülen başarılı çalışmalardan büyük mutluluk duyduğunu dile getirerek gerçekleştirilen başarılı çalışmalardan dolayı Rektör Prof. Dr. Alkan’a teşekkür etti.
Toplumun gelişmesinde çok önemli bir role sahip olan sivil toplum kuruluşlarını, üniversitenin en önemli paydaşlarından biri olarak gördüklerini ifade eden Rektör Prof. Dr. Alkan, "Genç MÜSİAD her zaman yanımızda. Gençler her alanda olduğu gibi iş dünyasında da önemli bir yere sahip" diyerek Genç MÜSİAD’ın gayretlerinin İlin ve ülkenin geleceğe umutla bakmasına vesile olduğunun altını çizdi.
Topluma her anlamda katkı sağlamak adına İlin tüm dinamikleriyle işbirliği içerisinde projeler geliştirmeyi önemsediklerine dikkat çeken Rektör Prof. Dr. Alkan, "Amacımız Çorum’a hizmet etmek" diyerek üniversitelerin içinde yer aldığı toplumlarla yakın ilişkiler kurarak, her anlamda değişim ve dönüşümün öncüsü olması gerektiği inancıyla hareket ettiklerini vurguladı.
Dünyada ve Türkiye’de nüfusun hızla arttığına ve istihdam sağlamak adına yeni projelerin gerçekleştirilmesi gerektiğini söyleyen Rektör Prof. Dr. Alkan, "Bu konuda da yüksek teknoloji kullanan ve yüksek istihdam üretme potansiyeli olan girişimcilerin kuracakları şirketler büyük önem arz ediyor ve girişimcilik noktasında üniversiteler en önemli merkezlerdir" dedi.
Bu bağlamda üniversite-sanayi, üniversite-sektör işbirliğinin önemine değinen Rektör Prof. Dr. Alkan, bilgi çağının yaşandığı günümüzde bilimsel ve teknolojik gelişmelerin yakından takip edilerek bunların üretime dönüştürülmesi gerektiğini ifade etti. Rektör Prof. Dr. Alkan, "1998 yılında kurulan, 32 bin kişinin çalıştığı ve bilişim alanında hizmet veren Google’un net geliri 13,9 milyar dolar iken 1916 yılında kurulan, uçak üretimi yapan Boeing firmasında 164 bin kişi çalışıyor ve net geliri 2,2 milyar dolar. Google, Boeing firmasına göre yaklaşık 7 kat daha fazla bir net gelire sahip. Gerçek anlamda girişimcilik bu şekilde olur" diyerek ülkemizde büyük şans ve fırsatlara sahip olunduğunu ve bunun en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN