Ortak hedef gelecek nesillere ‘sürdürülebilir dünya’ bırakmak

Ortak hedef gelecek nesillere ‘sürdürülebilir dünya’ bırakmak
Ortak hedef gelecek nesillere ‘sürdürülebilir dünya’ bırakmak

Ülkemizde merhum Cumhurbaşkanı Turgut Özal’la başlayan ‘mükemmellik ve kalite’ sürecinin izlerinin paylaşıldığı Kalite Kongresi’ne YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu damgasını vurdu. Türkoğlu, bütün meselenin gelecek nesillere ‘sürdürülebilir, yaşanabilir bir dünya’ bırakmak olduğunun altını çizdi
Mükemmellik ve kalite ekseninin çözüm önerileri ile geliştirildiği, sektörlere göre oluşturulan toplam kalite yönetim modelinin stratejik iş analizleri ve hedeflerinin paylaşıldığı 24’ncüKalite Kongresi, TÜSİAD ve Türkiye Kalite Derneği (KalDer) tarafından 17-18 Kasım 2015 tarihleri arasında İstanbul Kongre Merkezi’nde ‘Mükemmelliği Sürdürmek’ ana temasıyla düzenlendi. Çalık Holding ve 2011 yılından itibaren düzenli olarak katılım sağladığı kongreyi bu yıl da sorumluluğunun çıtasını daha da yükselterek destekleyen YEDAŞ’ın, en büyük paydaşları olduğu bu dev organizasyona yerli ve yabancı üst düzey yöneticileri, özel ve kamu sektörü temsilcilerinden oluşan yaklaşık 3 bin kişi katıldı.
‘KALİTE VE MÜKEMMELLİK’ SÜRECİ
CUMHURBAŞKANI ÖZAL İLE BAŞLADI
KalDer Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Doğan ve TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran Symes’in açılış konuşmalarını yaptığı kongrede Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde kurulan Cumhuriyetimizin 100. yılında ‘Sürdürülebilir Kalkınma Yaklaşımı’nı benimseyen, ülkemizin bir ucundan bir ucuna mükemmelliği yaşam biçimine dönüştürmüş nice kuruluşların oluşacağına dikkat çekilirken, ‘Mükemmellik ve Kalite’ sürecinin ilk adımlarının Türkiye Cumhuriyeti'nin 8’nci Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal’la birlikte başladığı bilgisinin paylaşılması kongrede büyük alkışa neden oldu.
Kongrenin ilk gününde "Türkiye'de Mükemmellik Kültürü ve Zirvedekiler" konulu oturumun başkanlığını YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu yaptı. ‘Mükemmellik ve Modeli’ başlığı altında gerçekleşen oturumu 300’e yakın katılımcı dikkatle izlerken, Türkoğlu "Mükemmellik sürecinin sürdürülebilirliği, felsefesi, uygulamaları, kriterleri ve temel kavramları" hakkındaki bilgi ve deneyimlerini katılımcılarla paylaştı.Bütün meselenin gelecek nesillere ‘sürdürülebilir, yaşanabilir bir dünya’ bırakmak olduğunun altını çizen Genel Müdür Türkoğlu, Birleşmiş Milletlerin 2015 yılı ve sonrası için 17 maddeden oluşan küresel hedefler belirlediğini ve bu hedefleri de ‘Küresel Kalkınma Hareketi’ olarak adlandırdığını söyledi. Bu stratejik hedeflerin ana temasının sürdürülebilirlik ve kalite anlayışıyla içselleştirildiğine dikkat çeken Türkoğlu, "Tüm dünya üzerindeki paydaşlar topluluğu yeteneklerini bir çatı altında birleştirecek" dedi.
BİR DÜNYA BIRAKALIM ÇOCUKLARA
ADI ‘SÜRDÜRÜLEBİLİR DÜNYA’
"Birleşmiş Milletlerin oluşturacağı paydaşlar topluluğunda yer alabilmek ve bu süreci başarıyla yönetebilmek için EFQM Modeli’ni benimseyen ve iş süreçlerine yansıtan şirketler arasında yer almalıyız" diyen Türkoğlu, "Paydaşlarının yön birliğini sağlayan ve oluşturduğu sinerji ile müşterileriyle ticari ilişkilerinin yanı sıra kurumsal sosyal sorumluluk projeleri ile onların hayatına dokunan şirketler ‘sürdürülebilir’ olacaktır. Tek dünya var ve kaygımız aynı. Gelecek nesillere ‘Ekolojik Dengesi’ sağlam bir dünya bırakmak. Bunun için doğru yönetebilmek ve ölçebilmek gerekiyor. Ölçebiliyorsan, doğru da yönetiyorsundur" diye konuştu. Konuşmasını ‘Bir dünya bırakın biz çocuklara’ şiiriyle tamamlayan Türkoğlu, "Bir dünya bırakın biz çocuklara, Islanmış olmasın gözyaşlarıyla, Göklerde yer açın uçurtmalara, Uzansın şarkımız güneşe ve aya, Yazalım üstüne sevgili dünya."Ama bizbunu ‘sürdürülebilir dünya’ olarak söyleyelim" dedi.
EFQM CEO’SU TOSSAINT
TÜRKOĞLU’NU TEBRİK ETTİ
YEDAŞ’ın standına gelerek Genel Müdür Nurettin Türkoğlu’na teşekkür eden EFQM Ceo’su Leon Tossaınt, Türkoğlu’nun konuşmasından oldukça etkilendiğini belirtti. Kongrede Türkoğlu ile tanışan ve sohbet eden Avrupa Kalite Yönetim Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Andreas Wendt, Qualıty AustrıaYönetim Kurulu Üyesi Franz-Peter Walder,Almanya - Deutsche Gesellschaft Für Qualitat Yönetim Kurulu Başkanı Udo Hansen, İspanya - Club Excelancıa En GestıonYönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Eduardo Rodrıguez, katılımcılarla kalite ve mükemmellik süreçlerini anlatan sunumlarını paylaştılar.

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN