“Sağlıkta şiddet engellenmeli”

“Sağlıkta şiddet engellenmeli”
“Sağlıkta şiddet engellenmeli”

SES Şube Başkanı Merter Kocatüfek, yaptığı yazılı açıklamada Opr.Dr.Ömer Akkaş’ın silahlı saldırıya uğramasına tepki gösterdi ve sağlık çalışanlarına yönelik saldırılara engel olunmasını istedi.
"Neredeyse her gün sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olayı ile karşı karşıyayız. 17 Nisan 2012 tarihinde Gaziantep’te Dr. Ersin Arslan’ın bir hasta yakını tarafından katledildi. Hasta Hakları bağlamında kurulmuş ama "İhbar" hattı haline gelen ALO 184’e gelen bir şikayetten dolayı soruşturulan genç bir Acil Tıp Asistanı olan Dr. Melike ERDEM şiddetin bir parçası olarak kendi canına kıydı. Kaymakam’ın yerlerde tekmelediği Aile Hekimi, günlerce komada kalan Yoğun Bakım Hemşiresi Rabia Yeşim Önal, Hastane Müdürü’nün saldırdığı hekim, Hastane Başhekimi, Sağlık Bakanlığı Bürokratı ve Emniyet Teşkilatının istedikleri adli raporu vermedi diye saldırdıkları, daha sonra da sürgüne maruz kalan Ankara Numune EAH Acil Servisindeki Acil Tıp Uzmanı Dr. Engin Deniz Aslan, ilimizde 2 yıl önce saldırıya uğrayan Ömer Sobacı akıllardadır" diyerek açıklamasına başlayan Kocatüfek,
"Ve maalesef ilimizde görev yapan Opr.Dr.Ömer Akkaş polis memuru olduğu öğrenilen bir hasta yakını tarafından silahla yaralanmıştır. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet’in nedenleri bilinmektedir ve şiddet giderek artmaktadır, sendikamız SES, , Sağlık Bakanlığı ve TBMM Sağlıkta Şiddeti Araştırma Komisyonu’na bu konuda kapsamlı bir rapor vermiştir. Ancak ne bakanlık bu konuda bir adım atmış, ne de TBMM Komisyonun raporu doğrultusunda herhangi bir düzenleme yapmamıştır.
Üstelik bakanlık, yayınladığı genelge ile sağlıkçıya şiddet olaylarının basına haber verilmemesine emrederek ölün ama kimsenin haberi olmasın demektedir. Sendikamız SES, sağlık çalışanlarına yönelik şiddet, şiddeti doğuran ve besleyen nedenlere karşı kararlı bir mücadele yürütmeye kararlıdır. Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet GSS priminden, her kademede alınan katkı-katılım payları ve ilave ücretlere kadar sağlık hizmetine ulaşmanın önündeki engeller nedeniyledir. Şiddet, Sağlıkta Dönüşüm Programını allayıp pullayan ve çalışanları hedef gösteren, kışkırtıcı üslup kullanan siyasilerle, bürokratların açıklamalarıdır. Sağlıktaki şiddetten sorumlu olanlar, "Ben doktora iğne yaptırmam, doktor bir iğne yapar, adamı felç eder icabında." diyenlerdir. "Doktor efendi dönemi bitti" diyenlerdir. "Doktorların eli hastaların cebinde", "Doktor efendi mani peşinde" deyip miting meydanlarında vatandaşa sağlıkçıları yuhalatanlardır; sağlıkta şiddet, güvenlik önlemleri ve basına haber vermeyi sansürleyerek değil bu nedenlerin ortadan kaldırılmasıyla önlenebilir.
Yurttaşlarımıza bir kez daha hatırlatıyoruz. Sağlık hizmetine ulaşamamanın nedeni sağlık çalışanları değil, sizi onlarla karşı karşıya getiren hükümettir, hükümetin uyguladığı sağlık sistemidir. Sağlık çalışanları gecelerini gündüzlerine katarak iyi bir hizmet için büyük bir özveriyle çalışmaktadır. Buradan Ömer Akkaş’a tekrar geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz. Hastanın müşteri, hekimin tüccara dönüştüğü, çalışanların güvencesiz kölelere dönüştürüldüğü bu sağlık sistemine daha fazla kurban vermemek için; hastası, hekimi, hemşiresi, sağlık teknisyeni, laborantı, sekreteri, taşeron sağlık işçisi dahil olmak üzere; birlikte mücadele etmeye kararlıyız" ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN