“Toplum ayrıştırıcı siyaseti reddetti”

“Toplum ayrıştırıcı siyaseti reddetti”
“Toplum ayrıştırıcı siyaseti reddetti”

Çorum Milletvekili Salim Uslu, Mazbatasını alarak TBMM’ye kaydını yaptırdıktan sonra Ülke TV ve Kanal 24’ün canlı yayınlarına katıldı ve seçim sonuçları ile seçim döneminde partilerin çalışmaları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Milletin teröre, şiddete, krize, kaosa karşı olduğunu, uzlaşmadan, istikrardan yana olduğunu bir kez daha ortaya koyduğunu söyleyen Uslu, "Seçim sonuçları; kamuoyu araştırma kuruluşlarının verilerine bakarsanız sürpriz oldu. Biz milletimizi tanıyoruz, zor zamanda neler yaptığını biliyoruz. Kurtuluş Savaşını, Çanakkale savaşını veren bu aziz millet bu kadar ayan beyan 7 düvel bir araya gelmiş, içerideki taşeronlarıyla, dışarıdaki Türkiye üzerine senaryo yazan üst akılıyla birlikte tuzaklar kuruyorlarsa bunun farkında olamayan bir toplum olamayız biz. Bu geçmişimize, tarihimize haksızlık olur. Milletimizin ferasetine, basiretine sağduyusuna güveniyoruz. Bu millet 7 Haziran’da bize bir şey söylemiştir. Biz bunu doğru okuduğumuzu düşünüyoruz. 1 Kasım’da da bu millet ne söylemişse doğru söylemiştir" dedi.
Uslu, seçimin kaybedenleri ile ilgili yaptığı değerlendirmede, "Bu seçimde HDP ve MHP kaybedenler tarafındalar. Toplum ayrıştırıcı siyaseti reddetmiştir. Toplum AK Parti ve diğerleri yaklaşımını reddetmiştir. Çeşitli medya kuruluşlarıyla birlikte bütün siyasi partilerin AK Parti karşıtı kara propaganda yürütüyor olmasını toplum reddetmiştir. Etnik Milliyetçilik üzerinden vuruşma, çatışma kültürünü, terörü ve şiddeti toplum onaylamamıştır.
MHP teröre bulaşmamıştır ama terör ve şiddet kullanan terör örgütlerine karşı devletin yanında yer alması gerekirken karşı tarafta yer almış, katil devlet diyenlerin yanında olmuş, Cumhurbaşkanlığı Külliyesine yürümek, tanımamak, makamına gitmemek gibi yanlışlar içerisinde olmuştur. Halkın yüzde 52 oyuyla seçtiği bir Cumhurbaşkanı varken, 13 yıldır hizmetleriyle iktidarda olan AK Parti ve diğerleri söylemini tercih etmiştir. MHP’yi diğerlerinden ayrıştıran temel özellikler neydi? Merhum Türkeş’in "ölürüm devleti sokağa teslim etmem" sözü vardı. Oysa şimdi sokak devleti teslim almaya çalıştı. MHP bunu seyretmekle yetindi. HDP nerde ise biz orda olmayacağız dedi. Son yemin töreninde, İç Güvenlik Yasasında beraber hareket ettiler. Toplum bütün siyasi partileri, son söyledikleriyle değil, söylemleriyle, eylemleriyle birlikte tutarlılık testine tabi tutuyor. Tutarlı davranmayanları eliyor, şimdi olduğu gibi. MHP merhum Türkeş’in ruhuna uygun davranmamıştır.Tuğrul Bey; zor zamanda devleti hükümetsiz bırakmamak, sağ salim seçime götürmek istemek ve seçim sonuçlarının halkın iradesinin şekillenmesine katkı vermesini temin etmek istemiş ve partiden ihraç edilmiştir" dedi.
Türk siyasetinin temel bir sorunu olduğunu ifade eden Uslu, "İktidar partisi yanlış yapsın, eksik bıraksın, ayıbı ve defosu çok olsun ben onun üzerinden siyaset yapayım. Projelerinizi koyarsınız ortaya, hesabınızı kitabınızı yaparsınız, topluma inandırıcı ve sempatik programlar, projeler ve argümanlar sunarsınız. Toplum bunları kabullenirse, satın alırsa sizi destekler. Satın almazsa sizde bir sorun vardır. Devleti hükümetsiz koymak pahasına AK Parti karşıtı bir tutum benimsendi. Toplum bunu doğru bulmadı" ifadelerini kullandı.
"AK Parti yüzde 50 oy aldı ama karşı tarafta da yüzde 50 Türkiye ikiye bölündü diyen çevreler de var" sorusuna Uslu, "Bunlara gülüp geçerim, daha önce de yüz de 60 bloktan bahsediliyordu. Yüzde 60 blok on defa çatladı kendi içerisinde. Blok olmadığı blöf olduğu ortaya çıktı. Bu daha çok batının ve buradaki bazı kuyruklarının tezidir. AK Parti ve diğerleri var. Blok diye bir şey yok, blok olsaydı 7 Haziran seçimleri sonrası beraber koalisyon kurar, meclis başkanı seçer ve kanun teklifi verip kabul edebilirlerdi. Sadece AK Parti karşısındakileri blok sayanlar birbirlerinin rakamlarını üst üste koyarak hesap kitap yapanlar var. Öyle olsaydı Sayın Bahçelinin iktidar yılı hesapları tutardı" dedi.
"Seçim sonrası medyada belli oranda değişim oldu. Arkanızdayız mesajı içeren yazılar çıkmaya başladı bunu nasıl değerlendiriyorsunuz? sorusuna cevap veren Uslu, "Şüpheyle karşılıyorum. Samimi olduğu kanaatinde değilim. Bir gecede bütün bu görüşlerin değişmiş ve ertesi gün yayınlarda makalelerde, adeta temenna çeken sadakat gösterisine dönüştürülen bir yaklaşımı sahici bulmam mümkün değil. İşin enteresanı bütün muhalif gazete ve televizyonlarda bir anda görüş değişikliği var. Bunu anlamak mümkün değil. Üst akıl, "bundan sonra AK Partiyi göndermenin imkân ve ihtimali yok. AK Parti ile iyi geçinin. Sizin üzerinize gelinmesin, iyi geçinmeye bakın bu geçiş sürecinde" demiş olabilir. Başka bir senaryo, tuzak olduğunu düşünüyorum bu işin arkasında. Zamanından beri silahlı güçler yerine şimdi sivil güçler iş başına diyenlerin, ihtilallere, darbelere, muhtıralara temenna çekenlerin ve muhtar bile olamaz diyerek, adeta kişilere yönelik hak ve özgürlükleri kısıtlayıcı bir kısım düzenlemeleri, brifingleri alkışlayanların, bütün bu süreç boyunca demokrasi, demokratik haklar ve özgürlükler aleyhinde olanları destekleyenlerin, yani majestelerine temenna çekmekten öte bir mahareti olmayanların bir anda AK Parti’ye yönelik tavır değişikliğini doğrusu bir miktar temkinle, ihtiyatla karşılıyorum. Hele de bunlar bir özeleştiri yapmadan kendi kendine de olsa itiraf etmeden ve koro halinde oluyorsa şüphe ve şaibe yaratıyor derim" ifadelerini kullandı.

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN