Toprak sanayi sektörü küresel entegrasyonu araştırıyor

Toprak sanayi sektörü küresel entegrasyonu araştırıyor
Toprak sanayi sektörü küresel  entegrasyonu araştırıyor

Çorum’un ekonomik ve sosyal açıdan en önde gelen sektörlerinden bir tanesi olan toprak sanayi sektörünün Çorum Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen UR-GE Projesi kapsamındaki Avrupa açılımı devam ediyor.
İldeki toprak sanayi tesislerinin küresel entegrasyonunu ve daha modern şartlarda üretim yapmasını sağlamak amacıyla İspanya’nın ardından bu kez de Almanya’ya bir gezi düzenlendi.
Sektörün Çin’in ardından dünyadaki en büyük üreticisi konumunda olan Almanya’ya gerçekleştirilen ziyarette büyük ölçekli tesisler gezilirken, ayrıca ikili iş görüşmeleri de gerçekleştirildi.
Çorum Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülen "Çorum Toprak Sanayi ve Teknolojileri Sektörünün Uluslararası Rekabet Gücünün Artırılması Projesi" kapsamında gerçekleştirilen yurt dışı gezisinde ilk olarak Ceramitec Münih Messe 2015 fuarı ziyaret edildi. Sektördeki son gelişmelerin incelendiği fuar ziyaretinde ayrıca ikili görüşme, pazarlama, ticari ortaklık ve teknoloji transferine yönelik görüşmeler yapıldı. Fuar ziyaretinin ardından, Çorum ve Almanya’daki üretim tesislerini kıyaslamak amacıyla sektörde faaliyet gösteren firma ve kurumlara inceleme gezileri düzenlendi.
Programın ilk günü otomobil sektörünün en büyük üretim üstlerinden biri olan BMW Münih Fabrikası gezilerek, üretim teknolojilerindeki son yenilikler yerinde incelendi. İkinci gün Münih Ticaret Müşavirliği ziyaret edilerek Ticaret Müşaviri İsmet Salihoğlu ile sektörel ve ekonomi içerikli bir toplantı gerçekleştirildi.
Programın üçüncü günü Avrupa’nın en büyük kiremit fabrikalarından biri olan Erlus Kiremit Fabrikası ziyaret edilerek firmanın üretim teknolojisi hakkında bilgi alındı.
Çorum TSO Başkanı Çetin Başaranhıncal, sektörde öncü konumda olan Almaya ile yapılacak stratejik ve ticari iş birliklerinin, firmaların uluslararası ticarette önünü açacağını düşündüğünü söyledi. Çorum’un dış ticaret hacmini yükseltmenin, TSO’nun önemli hedeflerinden bir tanesi olduğunu ifade eden Başaranhıncal, bu amaçla hayata geçirilen UR-GE projesi kapsamında yurtdışı iş gezilerinin devam edeceğini sözlerine ekledi.

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN