“UNESCO’nun 30.Yılında Hattuşa” projesi hayata geçecek

“UNESCO’nun 30.Yılında Hattuşa” projesi hayata geçecek
“UNESCO’nun 30.Yılında Hattuşa”  projesi hayata geçecek

Boğazkale Kaymakamı Osman Aydoğan, İl Özel İdare Genel Sekreteri Ömer Arslan ve Boğazkale Belediye Başkanı Osman Tangazoğlu Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan’ı ziyaret ettiler.
İl Kültür ve Turizm Müdürü Ali Özüdoğru, Çorum Müzesi Müdürü Dr. Önder İpek ve OKA İl Koordinatörü Özden Özgür Yalçın’ında hazır bulunduğu ziyarette Çorum’un Boğazkale ilçesinde Hattuşa’nın UNESCO Dünya Miras Listesine Girişinin 30.Yılı olması nedeniyle Boğazkale Kaymakamlığı tarafından ele alınan "UNESCO’nun 30.Yılında Hattuşa" isimli proje hakkında görüş alışverişinde bulunuldu.
"UNESCO’nun 30.Yılında Hattuşa" adıyla ele alınan proje kapsamında, ülkemizin köklü tarihi ve zengin kültürüyle uygarlık tarihinde önemli yeri olan Çorum’un kültür turizmine katkı sağlayacak.
Günümüzden 7 bin yıl öncesine ait kültürel verilere rastlanan ve Anadolu’da ilk organize devleti kuran Hititlerin Başkenti Hattuşa, Anadolu’nun kalbinde UNESCO tarafından Dünya Kültür Mirası Listesine alınmış olan ülkemizdeki 9 değerden biridir. Türkiye Turizm Stratejisi Belgesindeki değerlerden biri olan Hitit Medeniyetinin merkezi olan Çorum’da, Boğazköy-Hattuşa, Alacahöyük ve Ortaköy-Şapinuva ören yerleri başta olmak üzere yayla turizmi, av turizmi, trekking ve bisiklet turları yapılması için uygun ortamlar bulunmakta. Bu kapsamda bu proje ile Hattuşa-Boğazkale özelinde Çorum’da, yüksek katma değer potansiyeline sahip kültür-turizm değerlerinin öne çıkması hedefleniyor.
Yerelde oluşturulacak kültür-turizm politikalarının gelişmesi sağlanacak, kaynakların etkin kullanımı, ekonomik canlanma, kültürel eşitsizliklerin azalması, özellikle kadınlar başta olmak üzere genç nüfusta kültür-turizm odaklı yaratıcılığın ve inovasyonun gelişmesi teşvik edilecek. Bu sayede kültürün eğitimle bağlarını sıkılaştırması ve halkın kültür hayatında sadece izleyici değil üretici, yaratıcı olarak rol oynamasını sağlamak bakımından da fayda sağlaması amaçlanıyor.

Anahtar Kelimeler
Yorum Yaz

Yorumu Yapmak İçin Üye Olmanız Gerekmektedir.
Sitemize Üye Olmak İçin Buraya TIKLAYIN Mevcut Üyeliğinizle Üye Girşi Yapmak için Buraya TIKLAYIN